Asset Publisher
Położenie
Grunty Nadleśnictwa położone są między 17º26'19", a 17º41'11" długości geograficznej wschodniej oraz 52º01'26", a 52º09'07 szerokości geograficznej północnej.
Grunty nadleśnictwa położone są w województwie wielkopolskim, w 5 powiatach: jarocińskim, krotoszyńskim, średzkim, śremskim i wrzesińskim; w 13 gminach: Jaraczewo, Jarocin, Kotlin, Żerków, Koźmin Wielkopolski, Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Środa Wielkopolska, Zaniemyśl, Książ Wielkopolski, Kołaczkowo, Miłosław.
Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów: Czeszewo, Jarocin, Klęka. Nadleśnictwo Jarocin podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Jarocinie przy ulicy Kościuszki 43, w obszarze obrębu Jarocin, w oddz. 241 a.
Odległości od siedziby Nadleśnictwa do poszczególnych urzędów wynoszą:
- Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – 78 km,
- RDLP w Poznaniu – 78 km,
- Starostwa w Śremie – 48 km,
- Starostwa w Środzie Wielkopolskiej – 35 km,
- Starostwa w Krotoszynie – 31 km,
- Starostwa we Wrześni – 50 km,
Obszar Nadleśnictwa Jarocin charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem geomorfologicznym. Jestona wynikiem działalności lodowca podczas zlodowacenia środkowopolskiego stadiału Mazowiecko- Podlaskiego oraz zlodowacenia bałtyckiego stadiału głównego (piaski dolin rzecznych), a także procesów rzeźbotwórczych działających po ustąpieniu lądolodu.
Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej (Zielony, Kliczkowska 2012), lasy Nadleśnictwa Jarocin leżą w KRAINIE WIELKOPOLSKO - POMORSKIEJ w mezoregionach: Doliny Środkowej Warty, Kotliny Śremskiej, Krotoszyńskim, Równiny Opalenicko-Wrzesińskiej, Wysoczyzny Leszczyńskiej.
Powiat jarociński to region szybko rozwijający się, o dużym potencjale dalszego dynamicznego rozwoju. Dominującą rolę wykazują branże: elektromaszynowa, drzewno-meblarska, rolno-spożywcza i odzieżowa. Lokalny przemysł charakteryzuje znaczna koncentracja na obszarach miejskich. Omawiany obszar należy do obszarów ekonomicznie zintegrowanych, rozwijających się ekonomicznie i demograficznie, zlokalizowanych wokół ośrodków miejskich. W regionie tym przeważa intensywny typ rolnictwa, o wysokim stopniu powiązania z rynkiem.
W bliskim sąsiedztwie lasów Nadleśnictwa znajdują się małe miasteczka: Koźmin Wielkopolski, Miłosław, Orzechowo, Książ Wielkopolski. Są one ośrodkami usługowymi dla rolnictwa i leśnictwa oraz niewielkimi ośrodkami przemysłu. Na obrzeżach lasów nadleśnictwa znajdują większe miasta: Środa Wielkopolska, Śrem – siedziby powiatów.
Znajdują się tu większe zakłady przemysłowe: przemysł materiałów budowlanych, przemysł spożywczy i drzewny. Na obszarze terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa znajduje się Tartak Jarocin oraz Orzechowskie Zakłady Przemysłu Sklejek. Odbiorcami drewna są również tartaki „Witaru" w Gądkach, Krotoszynie i fabryka parkietu w Biadkach. Na obszarze tym znajdują się również prywatne tartaki i zakłady przeróbki drewna.Warunki naturalne okolic Nadleśnictwa i okolicznych gmin stanowią atrakcyjny region wypoczynkowy i turystyczny. Na tę atrakcyjność wpływają: bliskość miasta Poznania, dogodny dojazd, walory krajobrazowe, duże kompleksy leśne przydatne do masowego wypoczynku.
Charakterystyka kompleksów leśnych w powiązaniu z warunkami transportu drewna
Z Nadleśnictwem Jarocin sąsiaduje siedem nadleśnictw poznańskiej RDLP: od zachodu Nadleśnictwo Piaski i Babki, od północy Nadleśnictwo Czerniejewo i Gniezno, od wschodu Nadleśnictwo Grodziec i Taczanów oraz od południa Nadleśnictwo Krotoszyn. Nadleśnictwo Jarocin charakteryzuje się znacznym rozproszeniem tworzących je 214 kompleksów leśnych i parcel. Pod względem liczby dominują kompleksy o powierzchniach od 1 do 5 ha –jest ich łącznie 92. Największe rozdrobnienie wykazuje obręb Klęka (100 kompleksów).
Przez obszar terytorialnego zasięgu działania nadleśnictwa przebiegają następujące ważniejsze drogi publiczne o nawierzchni bitumicznej: drogi krajowe i wojewódzkie
- Poznań – Katowice
- Poznań – Warszawa
- Jarocin – Konin
- Jarocin – Krotoszyn
- Nowe Miasto nad Wartą – Miłosław – Września
- Jarocin – Gostyń – Leszno
- Nowe Miasto – Śrem
- Miłosław – Pyzdry
- Września – Pyzdry – Kalisz
- Koźmin – Borek Wlkp drogi lokalne o dużym natężeniu ruchu
- Klęka – Żerków – Żerniki
- Jarocin – Żerków – Pyzdry
- Środa – Miłosław
- Środa – Sulęcin
- Krzykosy – Orzechowo – Miłosław
- Koźmin – Kotlin
- Jarocin - Borzęciczki
Przez teren Nadleśnictwa Jarocin przebiegają następujące linie kolejowe:
- Poznań – Katowice
- Jarocin – Gniezno
- Jarocin – Leszno
- Jarocin – Krotoszyn
Sieć dróg powiatowych i gminnych o utwardzonej nawierzchni jest dobrze rozwinięta, drogi gruntowe publiczne oraz leśne wywozowe utrzymywane są w dobrym stanie. Poza wymienionymi drogami o nawierzchniach asfaltowych przez kompleksy leśne przebiega szereg dróg publicznych o nawierzchni gruntowej. Sieć dróg publicznych uzupełniają gruntowe drogi leśne i niektóre linie oddziałowe nadające się do przejazdu ciężkiego sprzętu. Większość terenów nadleśnictwa jest dla w.w. sprzętu dostępna. Na obszarze Nadleśnictwa nie występują obszary leśne określane w planie urządzenia lasu jako niedostępne, a istniejące drogi publiczne o nawierzchni twardej i gruntowej oraz drogi leśne umożliwiają dojazd do wszystkich kompleksów leśnych.
Asset Publisher
20. lecie utworzenia Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego
20. lecie utworzenia Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego
Uwaga wszyscy entuzjaści i miłośnicy lasu już w najbliższy poniedziałek tj. w dniu 10.11.2014r zapraszamy na stoisko Poczty Polskiej i Nadleśnictwa Jarocin które będzie zorganizowane w Ratuszu (na rynku w Jarocinie) w godzinach od 10:00 do 15:00. Będziecie tam mogli nabyć niniejsze kartki okolicznościowe. Serdecznie zapraszamy.
W związku z obchodzoną w tym roku okrągłą 20. rocznicą utworzenia Żerkowsko- Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, z inicjatywy członków witaszyckiego koła Polskiego Związku Filatelistów; panów Tomasza Gąsłowskiego i Adama Szulera, powstał pomysł upamiętnienia w wyjątkowy i nie codzienny sposób tego wydarzenia.
Z tej okazji począwszy od dnia 17 października bieżącego roku, przez 28 kolejnych dni, w jarocińskim urzędzie pocztowym, przy Al. Niepodległości 13, będzie stosowany okolicznościowy datownik ze stałą datą. Hasło na stemplu: 1994-2014 ŻERKOWSKO-CZESZEWSKI PARK KRAJOBRAZOWY 17.10.2014 JAROCIN POZNAŃSKI 1. Zazwyczaj pocztowym stemplom okolicznościowym towarzyszy również emisja „korespondentki" (tj. kartki okolicznościowej przedstawiającej główny temat). Podobnie jest i tym razem. Poczta zdecydowała o przygotowaniu kartki, bez znaku opłaty, której temat jest związany opisywanym jubileuszem. Projekt „beznominałówki", podobnie jak w przypadku opisywanego stempla, to wynik wspólnej pracy ww. pomysłodawców z witaszyckiego koła Polskiego Związku Filatelistów przy wsparciu merytorycznym Jakuba Wojdeckiego Specjalisty ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Jarocin oraz pracowników ZPKWW.
Dodamy tylko, że wielkość nakładu wynosi 1.000 szt., a walor wprowadzono do obiegu pocztowego już 14 sierpnia 2014 roku. Zatem ilość sztuk jest ograniczona, dlatego nie pozostaje nam już nic jak tylko zachęcić Państwa do zdobycia tej jakże niezwykłej formy pamiątki.
Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy leży w środkowej Wielkopolsce. Utworzony został na mocy rozporządzenia wojewodów poznańskiego i kaliskiego z 17 października 1994 r. Park zajmuje obszar 15 794,84 ha (ok. 52% jego powierzchni stanowią grunty orne, ok. 39% lasy), obejmując fragmenty gmin: Miłosław, Nowe Miasto nad Wartą i Żerków. Przedmiotem ochrony jest unikatowa, bardzo urozmaicona rzeźba terenu, bogate i ciekawe zbiorowiska roślinne, rzadkie gatunki roślin i zwierząt, a także wartości kulturowe, związane z interesującą przeszłością tego regionu. Teren parku leży w dorzeczu Warty i odwadniają go rzeki Warta, Miłosławka i Lutynia. Rzeki te na terasie zalewowej utworzyły liczne, niezwykle malownicze starorzecza. Pradolina Warciańsko-Odrzańska dzieli park na dwie części: północną, w której zdecydowanie przeważają lasy, oraz południową, o krajobrazie bardziej mozaikowym i większym udziale pól uprawnych. Urozmaicona rzeźba powierzchni Parku jest wynikiem działalności lodowca, który podczas ostatniego zlodowacenia osiągnął tu południowy kraniec swego zasięgu. Można tu wyróżnić cztery wyraźne formy tej rzeźby. Od północy są to: wysoczyzna morenowa płaska i falista, rozcięta z północnego wschodu na południowy zachód doliną Miłosławki, urozmaicona licznymi stawami rybnymi. Kolejną formą jest Pradolina Warty z wyraźnie wykształconymi terasami, na których zachowało się wiele starorzeczy. Wybitnym elementem jest wyniosły pagór morenowy zwany Wałem Żerkowskim, o bardzo dużym urozmaiceniu rzeźby, z kulminacjami Łysej Góry (161 m n.p.m.) i Góry Żerkowskiej (155 m n.p.m.). Liczne rozcięcia erozyjne, parowy, silne nachylenie krawędzi oraz wysokości względne, dochodzące tu do 90 m, nadają tej części parku szczególnego uroku. To stąd, z wyniesionych wysoko ponad dolinę Warty okolic Żerkowa, rozciągają się wspaniałe widoki na odległe lasy, wsie i dwory. Ostatnią formą rzeźby terenu jest dolina Lutyni, otaczająca od południa, wschodu i północy Wał Żerkowski. Na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego znajduje się Pałac w Śmiełowie z końca XVIII wieku w którym latem 1831 roku przebywał Adam Mickiewicz i w którym znajduje się powstałe w 1975 roku muzeum jego imienia.
Na terenie parku znajdują się następujące rezerwaty przyrody:
- rezerwat przyrody Czeszewski Las
- rezerwat przyrody Dwunastak
- rezerwat przyrody Dębno nad Wartą
Przez teren parku przebiegają trasy trzech ścieżek edukacyjnych. Najkrótszej o nazwie „Stare Dęby" oraz dwóch dłuższych „Nad Lutynią" oraz „Starorzecze". Teraz w okresie jesiennym oferują one zwiedzającym wszelakość barw żółci, pomarańczu i czerwieni zamkniętej w pierzynie odpadłych liści. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia przy okazji zabytkowego promu „Nikodem", którym przeprawicie się Państwo również do Ośrodka Edukacji Leśnej „Centrum Zarządzania Łęgami". Wystarczy tylko, ze wcześniej skontaktujesz się z nami i umówisz swoja wizytę. Na gości czekają liczne atrakcje, wystawy oraz spotkanie z sympatycznym leśnikiem – zapraszamy.