Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Obszar chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych. Obszary takie zajmują różnej wielkości tereny, zwykle rozległe, obejmujące pełne jednostki środowiska naturalnego takie jak doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe czy torfowiska.

Obszar Chronionego Krajobrazu Szwajcaria Żerkowska utworzony został na podstawie Uchwały Nr XII/74/89 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kaliszu z dnia 28 września 1989 roku. Powierzchnia całkowita obszaru wynosi 14 750 ha. Obejmuje on południową część obrębu Czeszewo oraz fragmenty obrębów Jarocin i Klęka.

Obiekt ten utworzony został w celu ochrony obszaru zbliżonego do stanu naturalnego oraz zapewnienia społeczeństwu warunków do wypoczynku i turystyki w środowisku o znaczących walorach przyrodniczych. Okolice Żerkowa charakteryzują się bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu, bogatą szatą roślinną i występowaniem rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Wydatną rzeźbę terenu tworzą tu kilkudziesięciometrowe wzgórza morenowe, strome zbocza oraz parowy; ze wzgórz rozciągają się niepowtarzalne widoki na okoliczne wsie, wody i lasy. Właśnie ukształtowanie terenu zadecydowało o przyjęciu zwyczajowej nazwy dla tego obszaru Szwajcaria Żerkowska.
Przeważająca część obszaru weszła w skład utworzonego w 1994 roku Żerkowsko- Czeszewskiego Parku Krajobrazowego.

 

Rysunek poniżej przedstawia położenie obszaru chronionego krajobrazu i parku krajobrazowego w Nadleśnictwie Jarocin.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Cały Powiat czyta dzieciom

Cały Powiat czyta dzieciom

Gościliśmy we wszystkich bibliotekach naszego powiatu z książką p. Janiny Grali "Nasz Zwierzyniec"

Na specjalne zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin  w dniach od 29 września do 12 października Nadleśnictwo Jarocin uczestniczyło w książkowym maratonie głośnego czytania dzieciom. Recytowaliśmy wybrane fragmenty ze zbioru opowiadań leśnych pt. "Nasz Zwierzyniec". Niestety autorka Pani Janina Grala odchodząc do wieczności nie doczekała się przeprowadzenia tej akcji osobiście. Przyjmując zaproszenie tym bardziej poczuliśmy się wyróżnieni, że to właśnie my mamy możliwość kontynuacji Jej dzieła.

Akcja przebiegła pomyślnie. Zawsze byliśmy witani gorącymi uśmiechami i takie jak nie większe zostawialiśmy na buziach najmłodszych, opuszczając kolejne sale bibliotek. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym a szczególnie pracownikom bibliotek naszego powiatu za pomoc w organizacji niniejszej akcji. Mamy nadzieję, ze zdobyta przez dzieci wiedza tym razem nie pójdzie w las, ale przyniesie w przyszłości większe owoce.