Asset Publisher
Hodowla lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Nadleśnictwo Jarocin zgodnie z obowiązującym PUL 2019-2028 wykonuje następujące zadania:
Zalesienia gruntów (przeznaczonych do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego) obejmują obszar 1,68ha.
Odnowienia halizn, płazowizn i zrębów zaplanowano na obszarze 562,34ha.
Zaplanowana orientacyjna powierzchnia odnowień drzewostanów przewidzianych do użytkowania rębnego planuje się na powierzchni 1820,07ha w tym zrębami zupełnymi 1074,20ha.
Orientacyjna powierzchnia podsadzeń i dolesień zaplanowana została na powierzchni 68,98ha.
Orientacyjna powierzchnia poprawek i uzupełnień została przewidziana na obszarze 484,53ha.
Nie zaplanowano powierzchni wprowadzania poszytów.
Orientacyjna powierzchnia melioracji zaplanowana na poziomie 2695,11ha (w tym nie planuje się melioracji wodnych).
Odnowienia podokapowe oraz uprawy i młodniki po rębniach złożonych . Odnowienia podokapowe w KO występują na powierzchni zredukowanej 443,88 ha. Odnowienia podokapowe w KDO występują na powierzchni zredukowanej 14,26 ha, a gatunkiem w nich panującym jest DB.S. Uprawy i młodniki po rębniach złożonych opisano w wyłączeniach o ogólnej powierzchni 401,49 ha.
Poniższa tabela przedstawia zestawienie powierzchni manipulacyjnej klas jakości hodowlanej odnowień podokapowych oraz upraw i młodników po rębniach złożonych.
Fot. Jakub Wojdecki
Na terenie Nadleśnictwa Jarocin znajdują się aktualnie dwie szkółki:
- Ośrodek Szkółkarsko-Nasienny w skład którego wchodzi wyłuszczarnia nasion oraz szkółka leśna. Powierzchnia całego obiektu to 18,49 ha. Powierzchnia produkcyjna szkółki to 587 ary, z czego 403ary to szkółka polowa, 12 arów to produkcja w korytach Dunemana, a na 172 arach produkujemy sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym w pojemnikach styropianowych.
- Szkółka Czeszewo na powierzchni 80 arów , służy głównie do produkcji polowej dębu szypułkowego i bezszypułkowego.
W latach 2009-2018 przeprowadzono modernizację linii technologicznej do skaryfikacji lipy i zasypu do odsiewacza bębnowego. Zakupiono dwa separatory do nasion wyprodukowane przez OTL Jarocin, co umożliwiło skrócenie procesu technologicznego wyłuszczania nasion. Zmodernizowano komorę wyłuszczarską nr 1 wykorzystywaną do termoterapii nasion. Stację Kontroli Nasion przeniesiono do części biurowej hali szkółki kontenerowej i odpowiednio wyposażono m.in. w kiełkownik Jacobsena, wagosuszarkę, regały fitotronowe i inkubatory laboratoryjne.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.
Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.
Aby wiedzieć więcej zajrzyj tutaj: Zasady hodowli lasu