Lista aktualności Lista aktualności

Nordic Walking w Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym

W niedzielę, 29 września 2024 roku leśnicy i kardiolodzy dbający o zdrowie i kondycję fizyczną wraz ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi oraz miłośnikami lasu i rekreacji, wzięli udział we wspólnej wędrówce po Czeszewskim Lesie.

Okazją do spotkania na trasie był Światowy Dzień Serca, kampania „Lasom Przyjazny” oraz trwający Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju. W tym roku uczestnicy wydarzenia spotkali się już po raz osiemnasty. Uczestników przywitali gospodarz Nadleśniczy Nadleśnictwa Jarocin - Janusz Gogołkiewicz, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Leśnego – Jerzy Flisykowski oraz przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – Piotr Dylewicz, życząc wszystkim udanej zabawy na świeżym powietrzu, powtarzając wspólnie hasło „Sport to zdrowie”.

Na uczestników sportowego wydarzenia czekały dwie trasy na dystansie 3 i 6 km. Każdej z grup przewodzili leśnicy, którzy podczas marszu nordyckiego opowiadali o otaczającej przyrodzie, formach ochrony, zagospodarowaniu turystyczno-rekreacyjnym oraz o systemie retencjonowania wody w okolicznym rezerwacie.

Nordic Walking to sport, który pozwala trenować i utrzymywać całe ciało: serce, mięśnie, stawy w dobrej kondycji – bez przeciążania. Trasy spaceru opracowano dla entuzjastów przyrody i pasjonatów niezwykłych wycieczek, którzy lubią wędrować po lesie, poświęcając nieco więcej uwagi spotykanym roślinom i zwierzętom.

Jak dodaje współorganizator marszu J. Flisykowski /Polskie Towarzystwo Leśne/: „Od sześciu lat uczestniczą w naszej imprezie osoby, które zawdzięczają swoje życie operacji transplantacji serca. Dla nich aktywność fizyczna jest wyjątkowo ważna, nie zabraknie tych szczęściarzy również w tym roku. Dają oni świadectwo, że po tak poważnej operacji można cieszyć się życiem, pracować, uprawiać sport, podróżować… Od 2010 roku przeszczepy serca ze znakomitym efektem przeprowadzane są w Poznaniu, w klinice prof. Marka Jemielitego w Szpitalu klinicznym przy ul. Długiej”.

Wydarzenie wpisało się również w tegoroczną edycję Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju /w dniach 18 września - 8 października 2024r. w kategorii trzeciej „Good health and well-being”. Jak dodaje Paulina Hennig-Kloska Minister Klimatu i Środowiska: „Polska już po raz kolejny zaangażuje się w to wydarzenie, które promuje Cele Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030. Dzięki poprzednim edycjom udało się wypromować kilkaset ciekawych inicjatyw, za co serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym podmiotom. Liczę, że i tym razem zechcą Państwo przygotować inicjatywy wpisujące się w obchody Europejskiego Tygodnia (…) Zależy mi, aby różnego rodzaju polskie projekty, wydarzenia i działania realizowane na rzecz zrównoważonego rozwoju były widoczne nie tylko w naszym kraju, ale także szerzej, w całej Europie.

 

 

Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło ponad 70 osób. Dziękujemy Państwu za tak liczne uczestnictwo i cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować jeden z ciekawszych fragmentów naszych lasów, szczególnie rezerwatu „Czeszewski Las”.

 

Zapraszamy do galerii z djęć z tego wydarzenia /kliknij na poniższe okno/