Lista aktualności Lista aktualności

Lasy Państwowe wkraczają w nowe stulecie

Sala Widowiskowa w Otrębusach 21 marca 2025 roku stała się miejscem niezwykłego spotkania. W tym dniu, w gronie przedstawicieli władz państwowych, środowisk leśnych, naukowych i społecznych, Lasy Państwowe symbolicznie wkroczyły w nowe stulecie swojej działalności.

– Spotykamy się dziś nie tylko po to, by świętować naszą przeszłość, ale także by z pełną odpowiedzialnością spojrzeć w przyszłość Lasów Państwowych – powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych, Witold Koss, otwierając uroczystość. Zwracając się do leśników, podkreślił, że kluczowe w naszej pracy jest konsekwentne realizowanie planów i kontynuowanie tradycji, ale także uważna obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, rosnących oczekiwań społecznych oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań.

– Naszym zadaniem jest nie tylko dostosowanie lasów do nowych warunków klimatycznych, ale także aktywny udział w walce z globalnym ociepleniem – poprzez pochłanianie dwutlenku węgla, regenerację gleby, retencję wody oraz wprowadzanie gatunków odpornych na zmiany klimatyczne – zaznaczył. Dodał również, że lasy pełnią coraz ważniejszą rolę w codziennym życiu społecznym, stając się miejscem wypoczynku, rekreacji i poprawy zdrowia. – Musimy dostrzec te potrzeby i odpowiedzialnie na nie reagować, dbając o równowagę między ochroną przyrody a społecznymi oczekiwaniami – podkreślił.

Zwrócił też uwagę na rosnące zaufanie społeczne do leśników, zauważalne w tegorocznych badaniach opinii publicznej. – Pierwsze sygnały pokazują, że nasz wspólny wysiłek na rzecz odbudowy wizerunku polskiego leśnictwa przynosi efekty – dodał Koss.

Dyrektor podkreślił, że Lasy Państwowe stanowią fundament polskiej gospodarki. – Dzięki zaangażowaniu leśników, zakładów usług leśnych oraz branży leśno-drzewnej możemy mówić o silnej, stabilnej i zrównoważonej gospodarce leśnej, odpowiadającej na potrzeby rynku – zaznaczył.

Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła znaczenie pracy leśników, dziękując im za troskę o jedną trzecią powierzchni kraju. – To ogromne wyzwanie, zwłaszcza wobec licznych zagrożeń, jakie dotykają lasy – zaznaczyła. Wspomniała również o tym, że ministerstwo w zeszłym roku postawiło na dialog i wyraziła wdzięczność przedstawicielom Lasów Państwowych za aktywne uczestnictwo w dyskusji o pogodzeniu trzech funkcji lasów. – Wierzę, że w tym dialogu uda nam się lasy będące w opiece Lasów Państwowych przekazać kolejnym pokoleniom w dobrej kondycji – dodała.

Zwróciła uwagę na to, że to właśnie perspektywa zmian klimatu, walki z utratą bioróżnorodności stanowi największe wyzwanie na kolejne 100 lat. – Przed Lasami Państwowymi będą stały coraz ambitniejsze wyzwania, bo ochrona lasów wodochronnych, przebudowa drzewostanów w związku ze zmieniającym się klimatem, zachowanie dla kolejnych pokoleń bioróżnorodności, która nam pozostała, próba odtworzenia części zasobów rzadkich gatunków zwierząt i roślin bez Państwa udziału na pewno się nie uda – podkreśliła minister Hennig-Kloska.

– Lasy Państwowe, jako dobro narodowe, powinny zostać w całości, niepodzielone – wskazał premier Jerzy Buzek – jesteście opiekunami jednego z najpotężniejszych, a może najpotężniejszego srebra narodowego, nośnikami najlepszych polskich tradycji – mówił do zgromadzonych leśników. Wyraził nadzieję, że Lasy Państwowe, jako jedność będą trwały przez kolejne lata.

Prof. Tomasz Borecki podkreślił, że wszelkie decyzje dotyczące przyrody, wód i lasów powinny być podejmowane za zgodą społeczną. – Koncepcja społecznej rady do spraw leśnictwa dojrzała i taka rada powinna powstać, aby na swoim forum analizować wszystkie kluczowe decyzje, włącznie z tymi podejmowanymi przez ministrów – powiedział Borecki. Zwrócił także uwagę, że nowe stulecie Lasów Państwowych przyniesie wiele wyzwań, a ich jedność jako instytucji będzie miała kluczowe znaczenie.

Prof. Andrzej Grzywacz przypomniał leśną zasadę pro bono silvae – dla dobra lasu. – Co to oznacza? Racjonalność, odpowiedzialność i holistyczne spojrzenie na wszystkie funkcje lasu. Zawsze w perspektywie długofalowej, zgodnie z naturalnymi właściwościami ekosystemów leśnych. Trzymajmy się tej zasady nadal – mówił.

Paola Deda, dyrektor Wydziału Lasów, Ziemi i Mieszkalnictwa Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w swoim liście podkreśliła, że Lasy Państwowe od stu lat stanowią wzór zrównoważonego zarządzania i ochrony przyrody, a ich zaangażowanie w międzynarodowe inicjatywy leśne jest nieocenione. – Jestem pod szczególnym wrażeniem wysiłków polskich Lasów Państwowych na rzecz powiększania zasobów leśnych kraju, które przyniosły spektakularne efekty w postaci wzrostu powierzchni lasów i ilości biomasy leśnej. (…) Spoglądając w przyszłość, jestem przekonana, że polskie Lasy Państwowe nadal będą liderem w gospodarce leśnej i ochronie lasów – napisała Deda.

Nie zabrakło również życzeń od europejskich leśników, które wybrzmiały w specjalnie przygotowanym filmie. To dowód, że polskie leśnictwo cieszy się uznaniem nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Uhonorowanie zasłużonych – ceremonia wręczenia odznaczeń

Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów były także okazją do wyróżnienia osób, które swoim życiem zawodowym i działalnością wspierają polskie leśnictwo oraz ochronę przyrody. Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, wręczyła odznaczenia za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu. Otrzymali je:

  • Krzysztof Jakubiszak – Nadleśnictwo Kolbudy
  • Joanna Kostka – Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
  • Daniel Palma – Nadleśnictwo Złoczew
  • Marta Pietraszkiewicz – Nadleśnictwo Lubaczów
  • Tomasz Rakowski – Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
  • Aneta Rychlicka – Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami
  • Beata Szcześniak-Piwowarska – Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia najwyższego leśnego wyróżnienia – Kordelasów Leśnika Polskiego. Do rąk zasłużonych osób trafił nowy wzór kordelasa, nawiązujący do tradycji sprzed stu lat.

Kordelas Leśnika Polskiego III stopnia otrzymali:

  • Artur Dawidziuk – Nadleśnictwo Celestynów,
  • Rafał Grzegorczyk – Nadleśnictwo Świdwin,
  • Henryk Muszyński – Nadleśnictwo Krzystkowice.

Kordelas Leśnika Polskiego II stopnia otrzymali:

  • prof. Jarosław Socha – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie,
  • (pośmiertnie) Andrzej Wysocki – Nadleśnictwo Chojna - odznaczenie odebrała jego żona, Ewa Wysocka,
  • Krzysztof Wróbel – Nadleśnictwo Łobez,
  • Ewa Naparty-Baczyńska – przez lata pracowała w Nadleśnictwie Kościan,
  • Kazimierz Nóżka – emerytowany leśnik z Nadleśnictwa Baligród,
  • Stowarzyszenie Kobiet Lasu – odznaczenie odebrały prezeska Izabela Pigan wraz ze swoją zastępczynią, Dorotą Bogdańską,
  • Polskie Towarzystwo Leśne – odznaczenie odebrali przewodniczący zarządu głównego Janusz Dawidziuk i honorowy przewodniczący zarządu głównego prof. Andrzej Grzywacz.

Kordelas Leśnika Polskiego I stopnia otrzymali:

  • prof. Jerzy Buzek,
  • prof. Tomasz Borecki,
  • prof. Andrzej Grzywacz,
  • EUSTAFOR.

Przy dźwiękach sygnałów myśliwskich oraz występie zespołu „Mazowsze" uczestnicy mogli poczuć, jak głęboko zakorzenione są tradycje leśnictwa w polskiej kulturze. Uroczystość ta była nie tylko okazją do świętowania, ale także momentem refleksji nad tym, jaką rolę lasy odgrywają w życiu każdego z nas.

Wkraczając w nowe stulecie, Lasy Państwowe wciąż strzegą zielonego dziedzictwa Polski – gotowe na wyzwania przyszłości, z determinacją dbając o lasy i tych, którzy z nich korzystają.

Pałac Karolin w Otrębusach 21 marca 2025 roku stał się miejscem niezwykłego spotkania. W tym dniu, w gronie przedstawicieli władz państwowych, środowisk leśnych, naukowych i społecznych, Lasy Państwowe symbolicznie wkroczyły w nowe stulecie swojej działalności.