Lista aktualności
Lasy Państwowe inwestują w zieloną energię – umowa o dofinansowanie projektu „Efektywność energetyczna i OZE w PGL LP”
31 marca 2025 r. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Witold Koss, podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie projektu „Efektywność energetyczna i OZE w PGL LP” w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Zielona transformacja Lasów Państwowych
Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w jednostkach Lasów Państwowych. Działania te mają na celu osiągnięcie samowystarczalności energetycznej.
Zakres inwestycji
Projekt zakłada budowę ośmiu instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 3 MW wraz z magazynami energii w siedmiu nadleśnictwach:
- Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska,
- Nadleśnictwo Dobrzejewice,
- Nadleśnictwo Dojlidy,
- Nadleśnictwo Lutówko,
- Nadleśnictwo Oborniki Śląskie,
- Nadleśnictwo Pniewy,
- Nadleśnictwo Runowo.
W ramach inwestycji powstaną instalacje fotowoltaiczne zarówno przy budynkach biurowych, jak i agrofarmy fotowoltaiczne o mocy blisko 1 MW każda.
Korzyści dla środowiska
Dzięki realizacji projektu emisja CO₂ zmniejszy się o blisko 2,4 tys. ton rocznie, a udział zielonej energii w bilansie energetycznym Lasów Państwowych znacząco wzrośnie.
Finansowanie i harmonogram
Łączna wartość projektu wynosi 17,87 mln zł, z czego 15,19 mln zł (90% kosztów kwalifikowalnych) stanowi dofinansowanie w formie pożyczki z KPO. Inwestycje będą realizowane w latach 2024–2028.
Innowacyjne rozwiązania
Jedną z pierwszych inwestycji będzie farma fotowoltaiczna na terenie szkółki leśnej w Nadleśnictwie Runowo (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu) o mocy blisko 1 MW. Będzie to pierwsza tego typu farma w Lasach Państwowych i unikatowy projekt pilotażowy w skali całej gospodarki leśnej.
Planowane jest także dostosowanie technologii fotowoltaicznej do specyficznych warunków produkcji szkółkarskiej. W tym celu Nadleśnictwo Runowo podejmie współpracę z ekspertami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa. Ekspertyza określi m.in. gatunki roślin zalecane do uprawy pod panelami fotowoltaicznymi oraz kluczowe parametry techniczne konstrukcji.
Lasy dla Klimatu
Projekt stanowi kolejny krok Lasów Państwowych w kierunku zrównoważonego zarządzania energią i redukcji śladu węglowego. Więcej informacji o realizowanych inicjatywach można znaleźć na stronie „Lasy dla Klimatu”.