Wydarzenia
Akcja #sadziMY w Nadleśnictwie Jarocin
Rusza ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej.
Nadleśnictwo Jarocin przygotowało dla Państwa ok. 400 szt. sadzonek gatunków drzew rodzimych, które będzie można odebrać w dniach 29-30.09.2022r., między godz. 9:00 a 14:00 (ew. do wyczerpania zapasów), przed wejściem głównym do biura nadleśnictwa Jarocin przy ul. Tadeusza Kościuszki 43. Pamiętajmy, że niewielkie dziś drzewko wyrośnie na kilkudziesięciometrowy okaz. Takie drzewo to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół.
Przygotowane gatunki:
- Lipa drobrnolistna - duże drzewo liściaste, osiągające wysokość do 30 m. Korona jest regularna – szerokojajowata lub kulista. Lipa skutecznie działa napotnie nie tylko po wypiciu naparu, ale także użyta do kąpieli. Gatunek miododajny, więc dbamy o nasze pszczoły.
- Czeresnia ptasia, czeresnia dzika - Chociaż jest to drzewo owocowe, może rosnąć również w lesie. Jest to gatunek, który potrafi osiągnąć wysokość do 30 m i dożywa 120 lat. Drzewo kwitnie w kwietniu i maju, pokrywając się białymi kwiatami. Z nich powstają kuliste, ciemnoczerwone owoce, które nie są tak smaczne jak czereśnie, które rosną na drzewach w sadzie. Są bardzo gorzkie. Warto wiedzieć: to właśnie od tego gatunku pochodzą liczne odmiany owocowe. Ciekawostka: W liściach czereśni występuje witamina C.
- Wiśnia ptasia, wiśnia dzika, trześnia - Cechuje ją światłożądność – stąd szybki wzrost w okresie młodocianym i w pierwszej połowie życia. Dożywa zazwyczaj 80–100 lat. Jest uprawiana dla smacznych owoców – czereśni. Typowe dziko rosnące formy są używana jako podstawowe podkładki generatywne i wegetatywne pod odmiany owocowe czereśni i wiśni, także pod wiśnie ozdobne. Owoce małe i kwaśne.
- Grusza dzika - Dzikie grusze wyglądają swojsko, są wysokie (dorastają nierzadko do 20 m) i malownicze. Korony mają na ogół nieregularne, utworzone z małych, sztywnych i błyszczących listków. Grusze są krewniaczkami róż - podobnie jak one należą do rodziny różowatych (Rosaceae). Ich młode gałązki są cierniste.
- Sosna zwyczajna - gatunek wiecznie zielony, Przeciętnie osiąga wysokość 30 m, wyjątkowo rośnie do 40 m. Korzeń palowy na piaszczystych glebach osiąga głębokość 1,5–3 m. Większość korzeni rośnie poziomo, około 20 cm pod powierzchnią ziemi.
- Jarzębina, jarzab pospolity/zwyczajny - Drzewo lub krzew. Dorasta do 15 m wysokości. Ma gładką i jasną korę. Tzw. owoce pozorne, kuliste, pomarańczowe, czerwone, cierpkie i gorzkie, pojawiają się od lipca do października. Mają długość 7–9 mm. Roślina miododajna.
Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec jakim jest drewno z którego powstaje wiele przedmiotów codziennego użytku. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo, że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.
Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY, odbierz osobiście drzewko w siedzibie nadleśnictwa i posadź je u siebie.
Akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz (RDLP w Krakowie) Akcja jest skierowana do wszystkich obywateli i ma na celu zaangażowanie społeczeństwa w aktywną działalność na rzecz polskiego leśnictwa i ochrony przyrody.
Spot reklamowy akcji #SadziMy
Jak to wygląda w naszej Organizacji, ile drzewek rocznie sadzimy, czy lasów przybywa, dowiesz sie z poniższej infografiki.