Wydawca treści
Położenie
Grunty Nadleśnictwa położone są między 17º26'19", a 17º41'11" długości geograficznej wschodniej oraz 52º01'26", a 52º09'07 szerokości geograficznej północnej.
Grunty nadleśnictwa położone są w województwie wielkopolskim, w 5 powiatach: jarocińskim, krotoszyńskim, średzkim, śremskim i wrzesińskim; w 13 gminach: Jaraczewo, Jarocin, Kotlin, Żerków, Koźmin Wielkopolski, Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą, Środa Wielkopolska, Zaniemyśl, Książ Wielkopolski, Kołaczkowo, Miłosław.
Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów: Czeszewo, Jarocin, Klęka. Nadleśnictwo Jarocin podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Jarocinie przy ulicy Kościuszki 43, w obszarze obrębu Jarocin, w oddz. 241 a.
Odległości od siedziby Nadleśnictwa do poszczególnych urzędów wynoszą:
- Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – 78 km,
- RDLP w Poznaniu – 78 km,
- Starostwa w Śremie – 48 km,
- Starostwa w Środzie Wielkopolskiej – 35 km,
- Starostwa w Krotoszynie – 31 km,
- Starostwa we Wrześni – 50 km,
Obszar Nadleśnictwa Jarocin charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem geomorfologicznym. Jestona wynikiem działalności lodowca podczas zlodowacenia środkowopolskiego stadiału Mazowiecko- Podlaskiego oraz zlodowacenia bałtyckiego stadiału głównego (piaski dolin rzecznych), a także procesów rzeźbotwórczych działających po ustąpieniu lądolodu.
Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej (Zielony, Kliczkowska 2012), lasy Nadleśnictwa Jarocin leżą w KRAINIE WIELKOPOLSKO - POMORSKIEJ w mezoregionach: Doliny Środkowej Warty, Kotliny Śremskiej, Krotoszyńskim, Równiny Opalenicko-Wrzesińskiej, Wysoczyzny Leszczyńskiej.
Powiat jarociński to region szybko rozwijający się, o dużym potencjale dalszego dynamicznego rozwoju. Dominującą rolę wykazują branże: elektromaszynowa, drzewno-meblarska, rolno-spożywcza i odzieżowa. Lokalny przemysł charakteryzuje znaczna koncentracja na obszarach miejskich. Omawiany obszar należy do obszarów ekonomicznie zintegrowanych, rozwijających się ekonomicznie i demograficznie, zlokalizowanych wokół ośrodków miejskich. W regionie tym przeważa intensywny typ rolnictwa, o wysokim stopniu powiązania z rynkiem.
W bliskim sąsiedztwie lasów Nadleśnictwa znajdują się małe miasteczka: Koźmin Wielkopolski, Miłosław, Orzechowo, Książ Wielkopolski. Są one ośrodkami usługowymi dla rolnictwa i leśnictwa oraz niewielkimi ośrodkami przemysłu. Na obrzeżach lasów nadleśnictwa znajdują większe miasta: Środa Wielkopolska, Śrem – siedziby powiatów.
Znajdują się tu większe zakłady przemysłowe: przemysł materiałów budowlanych, przemysł spożywczy i drzewny. Na obszarze terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa znajduje się Tartak Jarocin oraz Orzechowskie Zakłady Przemysłu Sklejek. Odbiorcami drewna są również tartaki „Witaru" w Gądkach, Krotoszynie i fabryka parkietu w Biadkach. Na obszarze tym znajdują się również prywatne tartaki i zakłady przeróbki drewna.Warunki naturalne okolic Nadleśnictwa i okolicznych gmin stanowią atrakcyjny region wypoczynkowy i turystyczny. Na tę atrakcyjność wpływają: bliskość miasta Poznania, dogodny dojazd, walory krajobrazowe, duże kompleksy leśne przydatne do masowego wypoczynku.
Charakterystyka kompleksów leśnych w powiązaniu z warunkami transportu drewna
Z Nadleśnictwem Jarocin sąsiaduje siedem nadleśnictw poznańskiej RDLP: od zachodu Nadleśnictwo Piaski i Babki, od północy Nadleśnictwo Czerniejewo i Gniezno, od wschodu Nadleśnictwo Grodziec i Taczanów oraz od południa Nadleśnictwo Krotoszyn. Nadleśnictwo Jarocin charakteryzuje się znacznym rozproszeniem tworzących je 214 kompleksów leśnych i parcel. Pod względem liczby dominują kompleksy o powierzchniach od 1 do 5 ha –jest ich łącznie 92. Największe rozdrobnienie wykazuje obręb Klęka (100 kompleksów).
Przez obszar terytorialnego zasięgu działania nadleśnictwa przebiegają następujące ważniejsze drogi publiczne o nawierzchni bitumicznej: drogi krajowe i wojewódzkie
- Poznań – Katowice
- Poznań – Warszawa
- Jarocin – Konin
- Jarocin – Krotoszyn
- Nowe Miasto nad Wartą – Miłosław – Września
- Jarocin – Gostyń – Leszno
- Nowe Miasto – Śrem
- Miłosław – Pyzdry
- Września – Pyzdry – Kalisz
- Koźmin – Borek Wlkp drogi lokalne o dużym natężeniu ruchu
- Klęka – Żerków – Żerniki
- Jarocin – Żerków – Pyzdry
- Środa – Miłosław
- Środa – Sulęcin
- Krzykosy – Orzechowo – Miłosław
- Koźmin – Kotlin
- Jarocin - Borzęciczki
Przez teren Nadleśnictwa Jarocin przebiegają następujące linie kolejowe:
- Poznań – Katowice
- Jarocin – Gniezno
- Jarocin – Leszno
- Jarocin – Krotoszyn
Sieć dróg powiatowych i gminnych o utwardzonej nawierzchni jest dobrze rozwinięta, drogi gruntowe publiczne oraz leśne wywozowe utrzymywane są w dobrym stanie. Poza wymienionymi drogami o nawierzchniach asfaltowych przez kompleksy leśne przebiega szereg dróg publicznych o nawierzchni gruntowej. Sieć dróg publicznych uzupełniają gruntowe drogi leśne i niektóre linie oddziałowe nadające się do przejazdu ciężkiego sprzętu. Większość terenów nadleśnictwa jest dla w.w. sprzętu dostępna. Na obszarze Nadleśnictwa nie występują obszary leśne określane w planie urządzenia lasu jako niedostępne, a istniejące drogi publiczne o nawierzchni twardej i gruntowej oraz drogi leśne umożliwiają dojazd do wszystkich kompleksów leśnych.
Najnowsze aktualności
Cały Powiat czyta dzieciom
Cały Powiat czyta dzieciom


Gościliśmy we wszystkich bibliotekach naszego powiatu z książką p. Janiny Grali "Nasz Zwierzyniec"
Na specjalne zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin w dniach od 29 września do 12 października Nadleśnictwo Jarocin uczestniczyło w książkowym maratonie głośnego czytania dzieciom. Recytowaliśmy wybrane fragmenty ze zbioru opowiadań leśnych pt. "Nasz Zwierzyniec". Niestety autorka Pani Janina Grala odchodząc do wieczności nie doczekała się przeprowadzenia tej akcji osobiście. Przyjmując zaproszenie tym bardziej poczuliśmy się wyróżnieni, że to właśnie my mamy możliwość kontynuacji Jej dzieła.
Akcja przebiegła pomyślnie. Zawsze byliśmy witani gorącymi uśmiechami i takie jak nie większe zostawialiśmy na buziach najmłodszych, opuszczając kolejne sale bibliotek. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym a szczególnie pracownikom bibliotek naszego powiatu za pomoc w organizacji niniejszej akcji. Mamy nadzieję, ze zdobyta przez dzieci wiedza tym razem nie pójdzie w las, ale przyniesie w przyszłości większe owoce.