Asset Publisher
Mislim w lasach l. Tumidaj
Terenowa gra militarna już za nami.
Fundacja na rzecz Rozwoju Kultury i Aktywności Fizycznej Rekonesans jest organizacją zrzeszającą entuzjastów obronności i sportu, mającą na celu m.in. angażowanie młodzieży i dorosłych do różnych form aktywności związanych z szeroko pojętą obronnością i sportem, popularyzowanie uprawiania sportu, rekreacji i wiedzy ekologicznej. Twórcy Fundacji (w tym Hubert Kuliński) realizują swoje cele m.in. poprzez organizację wydarzeń w charakterze symulacji militarnych lub uczestnictwo w podobnych wydarzeniach na terenie całego kraju w tym uczestnictwo w ćwiczeniach przy współpracy z wojskiem (6 Batalionem Powietrznodesantowym z Gliwic w ramach współpracy z Fundacją i Stowarzyszeniem Żelazny z Wrocławia).
Takie wydarzenie miało miejsce u nas na wyznaczonym terenie leśnym leśnictwa Tumidaj pod koniec ubiegłego miesiąca. W niedzielę 19 stycznia odbyła się gra terenowa na podstawie symulacji militarnej (tzw. milsim). Choć z zapowiedzianych 50 uczestników ich liczba ostatecznie była mniejsza, nie przeszkodziło to w mroźne popołudnie, zapaleńcom ASG zagrać w cieszącą się coraz większym zainteresowaniem grę militarną.
Dla tych, którzy pierwszy raz spotykają się z tą formą spędzania aktywnie wolnego czasu, wytłumaczymy kilka terminów tj. mislim, czy skrót ASG.
Mislim to termin często używany w kontekście gier i sportów strzeleckich, szczególnie w Airsoft, gdzie gracze używają replik broni, które strzelają kulkami. Airsoft to forma rekreacji, która polega na symulacji walki, zazwyczaj w zespole, przy użyciu replik broni palnej. Repliki te są zazwyczaj napędzane sprężyną, gazem lub elektrycznością i strzelają plastikowymi kulkami.
Repliki broni ASG (Airsoft Gun) są projektowane tak, aby, jak najlepiej odwzorować wygląd i funkcjonalność prawdziwej broni palnej. Istnieje wiele różnych modeli, od replik karabinów po pistolety, a także akcesoria do nich, takie jak celowniki, latarki, czy dodatkowe zasobniki na kulki. Kulki używane w grach ASG są biodegradowalne. Są to kulki, które zostały stworzone z materiałów organicznych (pochodne zbóż, kukurydzy ect.), które rozkładają się w środowisku w sposób naturalny. Dzięki temu ich wpływ na środowisko jest znacznie mniejszy w porównaniu do tradycyjnych plastikowych kulek.
Nie wątpliwie najważniejszym mianownikiem tego typu gier zespołowych jest możliwość poznania wielu ludzi podobnych zainteresowaniach oraz współpraca z wykorzystaniem naturalnego terenu i co ważniejsze zmożona aktywność fizyczna na świeżym powietrzu w otoczeniu lasu.