Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

PROGRAM ZANOCUJ W LESIE W NADLEŚNICTWIE JAROCIN

"Zanocuj w lesie" - obszar Jarocin, Żerków i Lubonieczek k. Zaniemyśla

Nadleśnictwo Jarocin przygotowało ofertę dla chętnych do biwakowania pod chmurką, bez żadnych udogodnień i turystycznej infrastruktury. Więcej o samym programie znajdziesz również u źródła na lasy.gov.pl. Na ten cel wybraliśmy zwarty kompleks leśny obok miasta Jarocina oraz Żerkowa o powierzchni około 1500 ha. Tutejsze lasy dają dobre warunki do rozbicia namiotu, czy rozwieszenia hamaka. Kompleksy szczególnie żerkowski otoczony jest polami, ale bliskie sąsiedztwo miast daje alternatywę do zaopatrzenia się w prowiant lub dogodny dojazd różnymi środkami komunikacji. W kompleksie obok Jarocina dodatkowo usytuowano dwa miejsca parkingowe, od strony zachodniej przy m. Brzostów oraz od strony wschodniej na północ od Jarocina. W drugim kompleksie obok Żerkowa parking znajduje się przy tejże miejscowości w jej północnej części.

Pamiętaj, że na obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie" w granicach Nadleśnictwa Jarocin, zgodnie z Regulaminem Programu (patrz załączniki na dole ekranu), nie dopuszcza się możliwości używania kuchenek gazowych.

Jak korzystać z programu Zanocuj w Lesie? | OBLICZA LASÓW #122

 

Serdecznie zapraszamy do pobytu w Nadleśnictwie Jarocin i obcowania z przyrodą w typowym Wielkopolskim lesie.

 

Mapa obszaru „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Jarocin (kliknij w poniższy obraz)

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [https://play.google.com/store] (android) lub [https://apps.apple.com/us/app/mbdl] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

MAPA - aktualne zagrożenie pożarowego lasu (kliknij w poniższy obraz)

 

 

MAPA - aktualne zakazy wstępu do lasu (kliknij w poniższy obraz)

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru.
  2. pamiętaj, że w kompleksie JAROCIN i ŻERKÓW nie ma wyznaczonych miejsc do rozpalania ogniska i posługiwanie się otwartym ogniem jest zabronione! Możesz to zrobić jedynie po wcześniejszym kontakcie z leśnictwem Czeszewo i tylko na polu biwakowym w tym leśnictwie.
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link do bezpiecznego korzystania z lasu na czaswlas.pl
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
  6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków /szukaj na ww. mapie/
  7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [do pobrania poniżej] oraz przesłanie go na adres koordynatora Bartosz Zawal e-mail: bartosz.zawal@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
  9. Zgodnie z ponizszą Decyzją/Regulaminem zabroniono możliwość używania kuchenek gazowych na wszystkich obszarach objętych programem. 
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: spec. S.L. Jakub Wojdecki nr tel.: 62 747 23 19, 62 747 63 60 w. 115 / pok. 12 mail: jakub.wojdecki@poznan.lasy.gov.pl Preferowany kontakt mailowy.
Dodatkowe informacje o aktualnym stanie w lesie, zakazie  oraz prowadzonych pracach gospodarczych uzyskasz również u źródła w leśniczówkach:

I lokalizacja:
Leśnictwo Cielcza
 (okolice Jarocin) Leśniczy Michał Grygiel 606 759 238 oraz Podleśniczy Michał Komorniczak 504 849 076
Leśnictwo Góra (okolice Brzostów) Leśniczy Marek Pawlak 62 740 90 79, 606 915 116 oraz Podleśniczy Marek Juskowiak 606 915 116

II Lokalizacja:
Leśnictwo Lubonieczek
(okolice Majdany, Lubonieczek, Dębice, Zaniemyśl) Leśniczy Krzysztof Baczyński 61 285 70 35 oraz 606 759 228, Podleśniczy Jacek Czerniejewski 61 285 14 00, 606 759 244 


III Lokalizacja:
Leśnictwo Rozmarynów (okolice Żerków, Lgów, Brzostków) Leśniczy Jacek Gola 62 747 62 68, 606 759 223 oraz Podleśniczy Sławomir Idczak 606 759 243

Nadleśnictwo Jarocin przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Zapraszamy do wypełnienia anonimowej ankiety, przeznaczonej dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie w ramach ww. Programu. Link: http://personal.ewaluacja.eu/ 

 

Nie zostawiaj śladów w lesie, czyli Leave No Trace | OBLICZA LASÓW #106