Asset Publisher
Leśne Studio Filmowe nagrodzone
„Dziuple i ich mieszkańcy” zdobyły srebrną nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych o dzikiej przyrodzie oraz jej ochronie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych Afryka (ITFF Africa) w RPA.
Film przedstawia historię lasu, który stanowi schronienie dla wielu gatunków zwierząt, szczególnie tych korzystających z dziupli.
Fotografia przedstawia dzięcioła czarnego na pobocznicy drzewa Fot. Pixabay
To właśnie dzięcioły, a szczególnie dzięcioł czarny, pełnią rolę „leśnych developerów”, tworząc dziuple, które później są wykorzystywane przez inne organizmy. Przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego gatunku:
- To największy przedstawiciel z europejskich gatunków dzięciołów.
- Dzięcioł czarny potrafi uderzać w pień drzewa z prędkością nawet 20 uderzeń na sekundę. Dziobanie jest na tyle silne, że może przebić drewno na głębokość kilku centymetrów.
- Dzięcioł czarny posiada język o długości aż 10 cm, który może wysunąć się poza dziób. Dzięki temu jest w stanie wyciągać owady z głębokich szczelin w drewnie.
- Młode dzięcioły, gdy opuszczają gniazdo, potrafią dosłownie „skakać” z drzewa na drzewo, zanim jeszcze nauczą się latać. Ich ruchy są pełne energii, ale dość niezdarne.
- Czaszki dzięcioła czarnego mają specjalną budowę, która chroni mózg przed wstrząsami podczas intensywnego dziobania w drewno. Opracowana jest tak, by nie doznał uszkodzeń podczas silnych uderzeń.
- Kiedy dzięcioł czuje się zagrożony, może wydawać głośne, krótkie dźwięki, które mogą odstraszyć drapieżników. Czasem również wabi inne ptaki, by pomogły mu w obronie terytorium.
Dziuplaste drzewa są wyjątkowo cenne w lasach. Miejsce do życia znajduje w nich wiele organizmów, głównie ptaków. Na szczególną uwagę wśród tej grupy zasługują dzięcioły, które wykuwając dziuple stają się dostarczycielami kwater dla innych gatunków. Cały film już niebawem będzie można obejrzeć w Internecie oraz na dużym ekranie.
"Dziuple i ich mieszkańcy" - Trailer Leśne Studio Filmowe, Lasy Państwowe Źródło: YT
Dr Andrzej Kruszewicz, wybitny ornitolog i przyrodnik, dyrektor warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, tłumaczy w filmie, jak ważne jest zachowanie starych, dziuplastych drzew, które pełnią istotną rolę w ekosystemie leśnym.
Reżyserami nagrodzonego filmu są Sławomir Skupiński oraz Michał Ogrodowczyk z Leśnego Studia Filmowego ORWLP w Bedoniu, natomiast autorem scenariusza i komentarza jest Mateusz Grzębkowski z Wydziału Ochrony Przyrody Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Michał Ogrodowczyk i Sławomir Skupiński czyli premiera filmu przyrodniczego pt.: "Dziuple i ich mieszkańcy" - Wytwórnia Filmów Oświatowych (Źródło: YT)
Warto dodać, że festiwal w RPA już wcześniej wyróżniał produkcje zrealizowane przez Leśne Studio Filmowe – w poprzednich edycjach nagrody zdobyły filmy „Leśni mocarze” w reżyserii Mateusza Matysiaka, Tomasza i Michała Ogrodowczyków oraz „Leśni zapylacze” w reżyserii Elżbiety Trzonek i Bartosza Klamry.