Wydawca treści Wydawca treści

Bezpieczna wyprawa do lasu

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Naładowany telefon

Dziś, gdy niemal każdy ma w kieszeni smartfon, który lokalizuje nas w przestrzeni, przestajemy się obawiać, że gdziekolwiek zabłądzimy. Urządzenie musi jednak działać. Wybierając się w nieznany teren leśny, zadbajmy o to, by bateria była w pełni naładowana.

Telefon przyda się nie tylko do lokalizacji. Będzie niezbędny, by w razie trudnej sytuacji wezwać pomoc.

W lesie bywa różnie z zasięgiem sieci komórkowych. Jest słabszy w głębi kompleksów, w sezonie wegetacyjnym przy pełnym ulistnieniu, w zależności od pogody. Dlatego też w głębi lasu gorzej działają – albo nie działają wcale – internetowe aplikacje mapowe (Google Maps).

Sygnał GPS potrzebny do lokalizacji nie wymaga zasięgu telefonii komórkowej. Dlatego warto zainstalować aplikację mapową mBDL i mieć ze sobą wszystkie leśne mapy zawsze, niezależnie od zasięgu.

mBDL to Mobilny Bank Danych o Lasach, zasób o wiele bogatszy niż klasyczna mapa. Dzięki cyfrowym mapom poznamy wiek i gatunki drzew w konkretnych lokalizacjach. A nawet zakres prac, jakie zostały w nich zaplanowane, niezależnie od tego, czy las jest własnością państwa, gminy czy osoby prywatnej (ta informacja też tam będzie).

Od mankamentów towarzyszących elektronice wolna jest klasyczna papierowa mapa. W komplecie z kompasem ułatwi orientację i zabezpieczy przed zbędnym kluczeniem po leśnych drogach lub zabłądzeniem. Wiele nadleśnictw wydaje takie mapy.

Zgubiłem się w lesie. Jak próbować odnaleźć drogę?

Mimo możliwości, jakie daje współczesna technika, ludzie nadal gubią się w lasach. Co, gdy tak się stanie?

Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Usiądź chwilę, zbierz myśli i przypomnij sobie opis terenu w którym jesteś. Warto wytężyć słuch, bo czasem słychać z daleka szum głównej drogi, pociąg lub odgłosy miasta. Wypatrywać charakterystycznych punktów terenu, jak linie wysokiego napięcia, gazociągi czy ślady użytkowania dróg – zwykle prowadzą do miejscowości lub dróg publicznych. W górach można podążać „z nurtem”, czyli iść wzdłuż potoku schodząc w dół, w ten sposób zwiększa się szansa dojścia do wioski lub drogi.

Jeśli masz działający telefon, ktokolwiek go odbierze, zada oczywiste pytanie: gdzie jesteś? Żeby odpowiedzieć coś więcej niż tylko „w ciemnym lesie”, postaraj się odnaleźć i wskazać konkretne szczegóły terenowe: ambona myśliwska, paśnik, znak lub tablica informacyjna, siatka ogrodzeniowa. Dla lokalnego leśnika to wiele mówiące szczegóły. Idealny do lokalizacji będzie słupek oddziałowy.

Lasy należące do państwa są zwykle podzielone na prostokątne oddziały. W przecięciu dróg, które są granicami oddziałów, w narożniku jednego z nich, znajdziesz kamienny słupek oddziałowy. Czarną farbą będą na nim wypisane numery oddziałów, ku którym zwracają się lica słupka. Te numery podane służbom ratunkowym czy leśnikowi pozwolą bezbłędnie zidentyfikować, gdzie jesteś. Leśnik może podpowiedzieć, w którą z dróg się skierować.

Słupek pozwoli z łatwością ustalić twoje położenie na leśnej mapie, gdzie zaznacza się oddziały. Gdy na słupku są numery czterech oddziałów, to narożnik pomiędzy dwoma najniższymi numerami wskazuje na ogół kierunek północny-zachód.

Leśnik perfekcyjnie zlokalizuje nas także na podstawie tabliczki (czerwonej w Lasach Państwowych) służącej do ewidencjonowania drewna. Znajdziemy tam dwa rzędy cyfr. Dolny to kod leśnictwa, górny – numer kolejnego stosu lub sztuki drewna. Numery są w bazie danych Lasów Państwowych, połączonej z mapą.

Natrafiłem na zakaz wstępu do lasu. Dlaczego?

Nie każdy fragment lasu jest dostępny dla turystów. Z zapisów ustawy o lasach wynika, że stale nie wolno wchodzić na obszary zagrożone erozją (najczęściej są to niebezpieczne dla ludzi osuwiska), na wszystkie uprawy leśne do 4 metrów wysokości, do ostoi zwierząt, na leśne powierzchnie doświadczalne i do drzewostanów nasiennych.

Zakazy są ustanawiane ze względu na dobro lasu bądź bezpieczeństwo ludzi. Taki charakter ma zakaz wstępu w miejscu, gdzie trwają prace leśne. To oczywiste, że nie należy go naruszać, gdy pracują maszyny i ścinane są drzewa. Znaki zakazujące wstępu ustawia się na drogach leśnych. Zakaz obowiązuje również wtedy, gdy na powierzchni nikt nie pracuje.

Zakaz wstępu może pojawić się także okresowo, wprowadzony przez nadleśniczego w związku z ogromnym zagrożeniem pożarowym, klęskami żywiołowymi (np. wiatrołomy czy okiść) oraz wykonywanymi zabiegami chemicznymi z zakresu ochrony lasu (stosowanymi wyjątkowo, gdy inne metody ochrony lasu nie przynoszą rezultatu). Takie zakazy są ustanowione w trosce o życie i zdrowie ludzi odwiedzających las i należy ich bezwzględnie przestrzegać.

Nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu jest wykroczeniem, które - oprócz świadomego narażenia własnego życia i zdrowia - może być także ukarane mandatem. Tu znów warto rekomendować mBDL, który zawiera mapę zakazów wstępu do lasu.

Oczywiście ograniczenia dotyczą także obszarów chronionych, rezerwatów przyrody i parków narodowych. Tam poruszamy się po wyznaczonych szlakach.

Uwaga polowanie

Las służy rekreacji i wypoczynku, spełnia wiele rozmaitych funkcji społecznych, ale jest także jednocześnie obwodem łowieckim, gdzie mogą trwać polowania. Nie można żądać od myśliwych zaprzestania polowania, ale także myśliwi muszą tolerować i przewidzieć obecność ludzi w lesie.

W lesie polowania zbiorowe odbywają się między październikiem a styczniem, zwykle w weekendy i w ciągu dnia. Organizatorzy powinni je zgłaszać gminom. Te publikują informację o polowaniach na stronach internetowych najdalej pięć dni przed rozpoczęciem polowania. Przepisy nakazują również, by obszar, na którym odbędzie się polowanie zbiorowe oznakowywać tablicami.

Powyższe wymogi nie dotyczą polowań indywidualnych. Jednak regulamin polowań rygorystycznie określa zasady oddawania strzałów, polowania i zabezpiecza bezpieczeństwo ludzi. Myśliwi są dobrze wyszkoleni, świetnie znają teren i to zwykle oni dostosowują się do ruchu turystycznego w lesie.

Czy bać się dzikich zwierząt?

Choć bardzo małe, to bardzo niebezpieczne okazują się kleszcze. Samo ugryzienie nie jest dotkliwe, ale już konsekwencje chorób, które przenoszą mogą być niezwykle poważne. Istnieje szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Przyjmują ją regularnie wszyscy leśnicy. Rekomendujemy jej przyjmowanie wszystkim miłośnikom wędrówek w terenie i grzybobrania. Tym bardziej, że obecnie kleszcze spotykamy nie tylko w lasach, a ze względu na panujące temperatury – przez większą część roku.

Nie ma szczepionki przeciw boreliozie. Jedyny sposób to unikać ugryzień kleszczy poprzez odpowiednie ubieranie się (jak najmniej odkrytych rąk i nóg), kontrolowanie odzieży i ciała po powrocie z lasu, stosowanie odstraszających pajęczaki i owady repelentów.

W polskich lasach coraz bardziej powszechne są duże drapieżniki: wilki i niedźwiedzie. Zwierzęta same z siebie nie bywają agresywne wobec ludzi. Niebezpieczne dla ludzi stają się w sytuacjach, kiedy same poczują się zagrożone. Takie ewidentne okoliczności to penetrowanie miejsc rozrodu (nor, gawr), rozdzielenie z młodymi, zablokowanie jedynej drogi ucieczki. Może do nich dojść przy naszej całkowitej nieświadomości. Dlatego dostrzegłszy drapieżniki, lepiej obserwować je z oddali, nie zbliżając się. To samo dotyczy dzików – mogą być niebezpieczne zaniepokojone, szczególnie z młodymi czy żmij, których jad może być dla człowieka śmiertelny.

Zawsze z dużą ostrożnością należy traktować zwierzęta, które nie wykazują lęku przed człowiekiem czy sprawiające wrażenie chorych. To mogą być objawy wścieklizny. Jej przypadki zdarzają się co prawda rzadko (szczepionki przeciwko wściekliźnie rozrzuca się z samolotów), jest to jednak bardzo groźna w skutkach choroba.

Gdzie spotkać leśnika?

Leśnika terenowego najłatwiej zastać w kancelarii (biurze) leśnictwa. Każdy leśniczy na tablicy informacyjnej przed leśniczówką oraz na drzwiach kancelarii podaje informację, kiedy przyjmuje interesantów. Zwykle są to godziny przedpołudniowe. Najlepiej umówić się wcześniej telefonicznie na spotkanie.

Warto pamiętać, że leśniczy, pomimo tego, że pełni służbę dbając o las i chroniąc go przed zagrożeniami, nie pracuje całą dobę ale w wyznaczonych godzinach.

Można też zadzwonić do Straży Leśnej, która patroluje teren całego nadleśnictwa. Numery telefonów znajdują się w zakładce kontakt.

Pamiętajmy! W przypadkach zagrożenia zdrowia i życia dzwonimy na numer 112.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyniki Konkursu

Wyniki Konkursu

Konkurs „100 choinek na 100 numer Wieści z Lasu" rozstrzygnięty

 

 

Potwierdzenie odebrania nagrody (9-12.12.2013)

Jeżeli znalazłeś się na poniższej liście finalistów, koniecznie skontaktuj się z nami. Potwierdzenia odbioru nagrody należy dokonać wyłącznie do 12 grudnia do godz. 14.30 pod nr tel. 62/ 747-23-19 lub osobiście w Sekretariacie Nadleśnictwa Jarocin podając dane osobowe, tj. imię, nazwisko, wiek, dokładny adres zamieszkania oraz telefon kontaktowy.

 

Jak odebrać nagrodę?

Odbioru nagród można dokonać w Nadleśnictwie Jarocin w dniach od 17 do 19 grudnia w godz. od 8.00 do 14.30 w pokoju nr (9). Należy mieć przy sobie ważny dokument tożsamości. W przypadku nieodebrania nagrody we wskazanym terminie, przejdzie ona na własność Organizatora, a zwycięzca traci możliwość o jej ubieganie się.

 

Lista finalistów:

1. Adamkiewicz Wiktoria
2. Adamski Tomasz
3. Bajaczyk Julia
4. Banaszak Adrian, Michał
5. Bartczak Jakub
6. Biegański Krzysztof
7. Bielerzewska Dagmara
8. Bigos Tomasz
9. Błaszczyk Klaudia
10. Błaszczyk Zofia, Maciej
11. Boruta Bartosz
12. Burchacki Jakub 
13. Deichsler Igor
14. Dylak Anna
15. Dzierla Katarzyna
16. Fajka Sławomir
17. Florczyk Maja, Mikołaj, Miłosz
18. Genderka Szymon
19. Genstwa Dorota
20. Gomułka Sandra
21. Gralka Ola
22. Grodzka Aleksandra
23. Hałas Franciszek
24. Herka Joanna
25. Humpa Julia
26. Hybiak Mariusz
27. Idziaszek Zofia
28. Jankowiak Bartosz
29. Jankowska Amelia
30. Jańczak Jakub
31. Józkowiak Dominik
32. Kacała Maciej
33. Kaczmarek Matylda
34. Kaliński Miłosz
35. Karolczak Agata
36. Kiełbowski Paweł
37. Kościańska Aleksandra
38. Kozłowska Kamila
39. Król Wojciech
40. Kubiak Mikołaj
41. Kuropka Adam
42. Kurzawa Maciej
43. Kusiak Zuzanna
44. Langner Mateusz
45. Lewandowicz Maria
46. Ławniczak Wojciech
47. Łazińska Michalina
48. Łączny Zofia
49. Maciejewski Mateusz
50. Marcisz Ewa
51. Marczewski Hubert
52. Masztalerz Zuzanna
53. Matuszak Michalina
54. Michalak Justyna
55. Michalska Agata
56. Mikołajczak Daniel
57. Mikołajczak Mikołaj
58. Mizerna Julia
59. Molecki Michał
60. Morgiel Olimpia
61. Mrówczyńska Marlena
62. Muszyńscy Jan, Juliusz
63. Nabzdyk Joanna
64. Nadobny Jakub
65. Namysłowska Oliwia
66. Nowak Julia
67. Nowicka Anastazja
68. Olszewska Tatiana
69. Ostojski Jakub
70. Pańczak Natalia, Kamil
71. Piotrowski Bartosz
72. Przybylska Aleksandra 
73. Ratajczak Eryk
74. Robak Antoni
75. Rzepa Karolina
76. Seiler Mateusz
77. Sikorski Antoni
78. Smolarek Dorota
79. Sopniewscy Gracjana, Denis, Vanessa
80. Starosta Karolina
81. Suś Aleksander
82. Szcześniak Antoni
83. Szulc Julia
84. Szymczak Joanna
85. Szymkowiak Lena
86. Tomczak Aleksandra
87. Tomczak Wiktor
88. Walczak Aleksandra
89. Wardeński Kacper
90. Wasielewska Amelia
91. Wawrzynkiewicz Weronika
92. Wesołek Klaudia
93. Wolsztyniak Jakub
94. Woźniak Julia
95. Wyduba Kornelia
96. Wyrwas Jonasz
97. Zielińska Paulina
98. Zielonka Oliwia
99. Zięńciak Bartosz
100. Zygmunt Martyna

 

UWAGA!

Drzewka będą wycinane etapowo, jeżeli jednak ktoś ze zwycięzców będzie chciał odebrać swoją wygraną wcześniej, proszę pytać osobiście o dostępność choinek w budynku nadleśnictwa pok. nr 9.

 

Wszystkim Państwu, a w szczególności dzieciom, serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w konkursie oraz włożony trud. Cieszymy się że jesteście z nami już tyle czasu. Prac które do nas dotarły było ponad 200. Miejmy nadzieję, że zielone drzewka, które Państwo odbierzecie będą cieszyły oko przez cały okres Świąt, a wypełniający domy zapach świerka będzie nam przypominał, że lasy są naszym wspólnym dobrem o które troszczą się leśnicy, ale i o które musimy zadbać my wszyscy. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.