Lista aktualności Lista aktualności

Ścieżka rowerowa z Jarocina pod Zalew w Roszkowie otwarta

Nadleśnictwo Jarocin oddało do użytkowania infrastrukturę turystyczną wzdłuż ścieżki rowerowej Jarocin-Roszków

W upalną niedzielę 20 sierpnia uczestniczyliśmy w otwarciu kolejnej już ścieżki rowerowej, tym razem łączącej Jarocin z zalewem w Roszkowie. Pomimo żaru lejącego się z nieba nie zabrakło w tym dniu Państwa - uczestników rajdu. Trasa na odcinku łącznym wynoszącym 27km połączyła blisko 100 cyklistów z Jarocina i okolic. Organizatorem rajdu była grupa Rowelowe ecoLove oraz Powiat Jarociński z udziałem Nadleśnictwa Jarocin. 

Jak wyjaśnia Starosta  Lidia Czechak – „Dotacja była bardzo wysoka ponieważ  wynosiła aż 95%. Z własnych środków powiat musiał zaangażować jedynie 5% wartości całej inwestycji. Wszyscy bardzo się cieszymy, ponieważ uważamy, że do tej pory ścieżek było w powiecie jarocińskim zbyt mało”.


Celem wyprawy była wieś Roszków, gdzie  dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi nowo wybudowanej ścieżki rowerowej. 


Dzięki Nadleśnictwu Jarocin uczestnicy rajdu mieli możliwość posadzenia symbolicznego kilku drzewek wzdłuż jednego z punktów ścieżki. Dodamy, iż Nadleśnictwo Jarocin również włączyło się w budowę tejże ścieżki. Na jej trasie od sygnalizacji świetlnej w m. Roszków w kierunku do Jarocina, po lewej stronie trasy rowerowej wybudowano ze środków Lasów Państwowych elementy drewnianej infrastruktury turystyczno-edukacyjnej. Tak oddaliśmy do użytkowania dwie wiaty wraz ze stolikami i ławkami, stelaże na rowery, osiem tablic informacyjnych, specjalne kosze na odpady oraz cztery ławki z oparciami. Cały projekt kosztował "Lasy" ponad 30 tyś zł. 

Cieszymy się, iż możemy oddać w Państwa ręce nową infrastrukturę turystyczno-edukacyjną, która miejmy nadzieję będzie służyła długo nam wszystkim, a w niepogodę zaoferuje „drewniany parasol” dla utrudzonych turystów. 


Chciałbym zakończyć ten artykuł tym miłym akcentem, ale niestety jestem zmuszony również poinformować Państwa, iż już w dzień po otwarciu ścieżki odnotowaliśmy na jednym z obiektów infrastruktury drewnianej pierwsze niezrozumiałe (myślę dla nas wszystkich) akty wandalizmu. Tu jedynie pozostaje nam zaapelować do wszystkich użytkowników o zdrowy rozsądek, a osoby które zaobserwują niepokojące działania na terenie ścieżki w tym inne akty wandalizmu tj. parkowanie na tym terenie pojazdów, nielegalne paleniska ognia, porzucanie przez inne osoby znacznej ilości odpadów, o powiadamianie o tym bezzwłocznie służby organów ścigania zajmujących się tego typu przestępstwami. Kosze które dla Państwa udostępniliśmy mają ograniczoną pojemność, dlatego jeżeli możecie zabierzcie własne większe odpady ze sobą w myśl poprawnych zasad leśnego savoir vivre'u znanego wszystkim hasła: "Leave No Trace". Czas by nasze wspólne dobro jakim są lasy, były i pozostawały w opiece nas wszystkich.