Wydarzenia Wydarzenia

Finał Rajdu „Zielonego odjazdowego bibliotekarza już za nami”

Wyruszyliśmy rowerami w trasę do Czeszewa po nagrody "Wieści z lasu". Tak właśnie świętowaliśmy 10. lecie istnienia na rynku dodatku specjalnego do Gazety Jarocińskiej. Tak to już w sumie całe 120 miesięcy jak z Państwem jesteśmy. Dziękujemy że nas czytacie i obiecujemy dalej dostarczać Wam garść leśnych informacji z naszego podwórka i nie tylko. Darz Bór! Redaktor prasy Jakub Wojdecki

W piękny sobotni poranek jarocińscy rowerzyści przybyli licznie pod Ratusz miejski. Stąd wyruszyli w malowniczą podróż prosto do Czeszewa. Trasa prowadziła przez ciekawe miejsca historyczno-przyrodnicze naszych okolic (ok. 30km). Na mecie gości przywitali leśnicy. Atrakcji podczas spotkania było naprawdę wiele. Całe rodziny wspólnie mogły odwiedzić zabytkowy budynek Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie. Tam na gości czekały liczne niespodzianki, m.in. dwie wystawy (malarska-poplenerowa i historyczna wypożyczona z "OKL" w Gołuchowie prezentująca sprzęt leśny), ekspozycje stałe z aktywną makietą uroczyska na piętrze oraz sylwetki zwierząt jakie możemy spotkać w rezerwacie. Dla chętnych odbył się ekspresowy kurs gry na rogach myśliwskich. Dodatkowo można było wyprawić się nurtem multimedialnej „Rzeki" tuż w obejściu ośrodka. Przy ognisku najmłodsi mogli na chwilę poczuć się jak prawdziwi pilarze pracujący w lesie, przymierzając kombinezony oraz prezentując narzędzia drwala. W trakcie spotkań na uczestników czekało mnóstwo zagadek z upominkami.

Na zakończenie rajdu, odczytano zwycięzców serii konkursów jakie ogłaszaliśmy dla Państwa od końca kwietnia br. Konkursy były uwieńczeniem 10 rocznicy ukazania się pierwszego numeru jako dodatku specjalnego do Gazety Jarocińskiej pt. „Wieści z lasu". By wygrać nagrody uczestnicy konkursów musieli zbierać publikowane w ostatnich wydaniach puzzle, odpowiedzieć na pytania dotyczące nadleśnictwa, historii miasta i atrakcji z jakich możemy w okolicy korzystać. W konkursach można było wygrać atrakcyjne nagrody w tym czytniki do e-booków, w pełni wyposażone kosze dla grzybiarzy oraz profesjonalne zestawy akcesoriów rowerowych. Wystarczyło np. wykonać selfie z lasem i naszą prasą w tle lub napisać własny wiersz przedstawiający codzienną pracę leśnika i jego otoczenie. W rajdzie wzięło łącznie udział ponad 170 osób w różnym wieku. Dziękujemy Wam za frekwencję, mogliśmy na Was liczyć!

Kolejny rajd już w przyszłym roku, gdzie? bądźcie cierpliwi i śledźcie wszelkie na ten temat informacje. Dziękujemy wszystkim organizatorom za współpracę w organizacji tegorocznego wydarzenia. Na zakończenie dodam, że na zwycięzców którzy nie zdążyli odebrać do tej pory swoich trofeów, oczekujemy na nich do końca września br. w biurze Nadleśnictwa Jarocin przy ul. T. Kościuszki 43 w Jarocinie, w pok. nr 12 (I piętro) nagrody czekają. Po ich odbiór prosimy zgłaszać się indywidualnie okazując dowód tożsamości. Dziękujemy jeszcze raz za wspólną zabawę i zapraszamy do śledzenia ciekawostek, newsów i nowych konkursów na łamach Państwa dodatku pt. „Wieści z lasu".

Nagrodzone wiersze

Danuta Szymańska (50l) - "Fraszka na pracę leśnika" I miejsce, III kategoria wiekowa

Najlepsza praca na świecie

To być leśnikiem bo przecież.

Las ci niejedno opowie,

a gdy kłopotów masz mrowie

tak jak mateczka przytuli

do swej zielonej koszuli.

Krotko więc mówiąc gęsty las

Przedłuży ci dzieciństwa czas.

 

Aleksandra Gralka (lat 7) - Bez tytłu, I miejsce, I kategoria wiekowa

Ten pan w zielonym mundurze jest nam dobrze znany, przyjacielem przyrody nazywany. Dba on o drzewa i o zwierzęta, o wszystkim zawsze pamięta. Sarny, lisy, dziki - kto to wszystko zliczy? Jak to kto? Wiadomo! Pan leśniczy. Zna każdy skrawek lasu, kilometrów przemierza wiele, pracuje wytrwale także w niedziele. A pod koniec swojej dniówki wraca do swej leśniczówki. Zawód leśniczego to ciężka praca, więc las mu darami swymi odpłaca.

 

Adrianna Dudziak (lat 12) - "Świat leśnika", II miejsce, I kategoria wiekowa

Na wietrze liście szumia, o czymś nam mówią. Ptaki radosnie śpiewają, historie opowiadają.

Wielu się tej melodii przysłuchuje lecz tylko on ją rozumie. Rozumie i odpowiada, temu niezwykłemu swiatu pomaga.

Dba o rośliny, dba o zwierzęta, o wszystkim tutaj pamięta. Kroczy przez las, jakby panem był jego, tego mroku niepoznanego.

 

Eryk Kuchta (lat 10) - "Wiersz Eryka o leśniku" III miejsce, I kategoria wiekowa

Ciężka jest praca leśnika,

w poniedziałek szefa unika,

we wtorek gąszcz lasu wzrokiem przenika,

W środę lapie kłusownika,

w czwartek przed dzikiem na drzewo umyka,

w piątek nagle w lesie znika,

w sobotę z lisami koziolki fika,

w niedzielę zbiera jagody do naleśnika.

Taka to praca leśnika!

WoJak - Nadleśnictwo Jarocin