Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wiosenny spacer pamięci 1863

Wiosenny spacer pamięci 1863

Obchody uroczystości 150 rocznicy Powstania Styczniowego w dniu bitwy pod Ignacewem dla upamiętnienia postaci Nadleśniczego, powstańca Filipa Skoraczewskiego.

 

     W dniu 8 maja na terenie Nadleśnictwa Jarocin odbyła się uroczystość 150 rocznicy Powstania Styczniowego w dniu bitwy pod Ignacewem dla upamiętnienia postaci Nadleśniczego, powstańca i wielkiego patrioty Filipa Skoraczewskiego. Bohater uroczystości urodził się w 1838 roku w okolicach Gostynia, ale to w Miłosławiu spędził większość swego życia, gdzie znacznie zasłużył się dla miasta. Założył m.in. Bank Ludowy, fabrykę cygar, dom starców oraz kółko teatralne. W latach 1868-1909 pełnił obowiązki nadleśniczego w okolicznych lasach. Założył ponadto plantację wikliny, szkółki ogrodniczo-leśne i bażanciarnię. Zmarł w 1910 roku.

     Wydarzenie rozpoczęto odwiedzinami wybitnych leśników spoczywających na cmentarzu w Miłosławiu. Kwiaty w asyście pracowników jednostki na pierwszej mogile (gdzie spoczął Filip Skoraczewski), złożył Nadleśniczy Nadleśnictwa Jarocin Krzysztof Schwartz. Znicze zapłonęły również przy grobach: Stanisława Borczyńskiego (Powstańca Wielkopolskiego i Śląskiego, byłego nadleśniczego w Czeszewie), Władysława Wiewiórowskiego (Dowódcy Kompani Wrzesiński Miłosławski, nadleśniczego lasów Miłosławskich) oraz przed kryptą Mielżyńskich (przy Kaplicy cmentarnej). Wiązanki złożyli również przybyli goście Maciej Borczyński oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Piaski, Andrzej Wawrzyniak.       

     Punktualnie o godzinie 11.00 rozpoczęto uroczystości przy Pałacu Mielżyńskich-Kościelskich (obecnego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Miłosławiu). W przestrzeni rozległ się hymn Mazurka Dąbrowskiego. Zebranych gości oraz przybyłe delegacje i młodzież przywitał nadleśniczy Krzysztof Schwartz słowami Osoba, której poświęcamy ten dzień, była i powstańcem, i leśnikiem, i patriotą tego trudnego okresu popowstańczego – mówił. – Leśnicy przez kolejne 150 lat wyrośli na ważną grupę państwową. Zarządzają mieniem skarbu państwa na obszarze ¼ kraju. Nie uświadamiamy sobie, że to wszystko zaczęło się 150 lat temu, po powstaniu styczniowym właśnie. To 150 lat kształtowania leśnictwa i naszego zawodu. I tej idei poświęcone jest dzisiejsze spotkanie, które ma charakter wiosennego spaceru.

     Historyczny spacer wśród śpiewu ptaków i zapachów wiosny - prowadził zebranych gości do kolejnych przystanków uroczystości: pomnika Juliusza Słowackiego, krzyża powstańców oraz pomnika Leśników w Bagatelce. Każdy z punktów został okraszony ciekawymi informacjami dotyczącymi miejsca oraz osób z nim związanych. Wystąpili m.in. młodzi przewodnicy z miłosławskiego gimnazjum opowiadając o patronie szkoły, gospodarz, leśniczy leśnictwa Sarnice Wiktor Filipiak, a o Filipie Skoraczewskim opowiadali Nadleśniczy Nadleśnictwa Piaski - Andrzej Wawrzyniak, podleśniczy - Andrzej Antowski oraz profesor Władysław Chałupka z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku i leśnik Maciej Borczyński. Każde z miejsc pamięci uhonorowano, zapalając znicze i składając wiązanki kwiatów.