Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.
Użytkowanie i sprzedaż w Nadleśnictwie Jarocin
Pozyskanie drewna odbywa się według określonych reguł i zasad hodowli lasu metodami zrębowymi, częściowymi i przerębowymi z wykorzystaniem odnowień naturalnych. Prace wykonywane są przez Zakłady Usług Leśnych.
Od 1999 r. pakiet zrywki drewna w trzebieżach i wybranych powierzchniach zrębowych wykonuje wydajnie Forwarder (ok. 20 tys. m3 rocznie).Technologia pracy oraz wydajność pozwala na precyzyjne sterowanie bieżącym pozyskaniem i spedycją drewna zapobiegając jego deprecjacji, jednocześnie minimalizując znacząco uszkodzenia środowiska leśnego (drzew, ścioły, nalotu i mrowisk) związane z wykonywaniem prac.
W 2009 doczekaliśmy się kolejnej maszyny specjalistycznej pracującej na terenie Nadleśnictwa Jarocin. Tym razem jest to maszyna ścinkowa zwana potocznie harvesterem. Prezentowana maszyna to troszkę mniejszy kuzyn typowych leśnych olbrzymów, a jest nią Miniharwester FAO-FAR, Typ 6840.
Z ang. Harvester w polskim określeniu oznacza kombajn zrębowy, czyli wieloczynnościowa maszyna leśna wykorzystywana przy zrębie. Największą popularnością cieszą się w Skandynawii (gł. Szwecja; Finlandia). To właśnie w Szwecji, we wczesnych latach 80 zastosowano po raz pierwszy kombajn zrębowy wprowadzony przez firmę SP Maskiner. Harvestery to maszyny samobieżne wyposażone w głowicę ścinkową, której elementem roboczym są noże lub piła. Głowica zwykle zamontowana jest na przegubowym wysięgniku sterowanym hydraulicznie.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Numery bieżące
Numery bieżące
Najświeższe wydanie dodatku specjalnego do gazety Jarocińskiej pt. "Wieści z lasu"