Wydawca treści Wydawca treści

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Za praojców nordic walkingu można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX w. włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningowego. Ale historia sportu, którą znamy dziś, jest o wiele krótsza.

Tak się zaczęło

W 1988 r. Amerykanin Tom Rutlin nieco przerobił zwykłe zjazdowe kijki narciarskie i zaczął promować marsz z nimi, jako oddzielną formę aktywności: exerstrider. Prawie w tym samym czasie Fin Marko Kantaneva wręczył podczas letnich przygotowań kijki narciarskie swoim uczniom trenującym biegi narciarskie. Na podstawie obserwacji młodych zawodników oraz badań przeprowadzonych później w Finnish Sports Institute w Vierumäki, Kantaneva napisał pracę magisterską poświęconą sauvakävely, czyli „chodzeniu z kijami". Nazwa nordic walking powstała 1997 r., kiedy fińska firma Exel postanowiła wykorzystać pomysł Kantanevy i wypuściła na rynek pierwsze kije specjalnie zaprojektowane do chodzenia. Tak rozpoczęła się ekspansja jednej z najszybciej zdobywających popularność form aktywności.

Nordic walking był skazany na sukces. Jest idealną dyscypliną w czasach, kiedy tak popularny jest trend active ageing, czyli aktywności osób starszych. Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby biegać, jeździć na rowerze czy pływać, zawsze mogą chwycić za kije – bo to zbawienie, dla osób, mających problem nawet ze zwykłym poruszaniem się. Z tego powodu do nordic walkingu przylgnęła nawet opinia trochę niepoważnego „sportu dla emerytów". To błąd. W Skandynawii uprawiają go dosłownie wszyscy, a w Findlandii został nawet włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Pamiętajmy, nordic walking powstał jako element treningu narciarzy biegowych. Kto widział zdjęcie Norweżki Marit Bjoergen, wie, że ten sport uprawiają twardziele. Nordic walking wykorzystuje oczywiście w swoich treningach także Justyna Kowalczyk.

O co w tym chodzi?

Po co nam w ogóle potrzebne te kije? Czym różni się to od normalnego spaceru? Okazuje się, że podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni. Ruchy wykonywane podczas marszu z kijami angażują prawie 90 proc. mięśni. A więc nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało. Przy tym, dzięki kijkom, działają na nie mniejsze obciążenia. Taka aktywność jest więc bezpieczniejsza dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowana sylwetkę i poprawiają stabilność na nierównym terenie.

Uprawianie tego sportu przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas zwykłego spaceru. Mocniej pracują także płuca – o 20-60 proc. niż w czasie marszu.

Takie efekty osiągniemy oczywiście tylko wtedy, jeśli będziemy stosować odpowiednią technikę marszu. Najpierw zakładamy na ręce paski kijków, tak, by nie były zbyt luźne. Później swobodnie opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i ciągniemy kije. Marsz zaczynamy naturalnie, wahadłowo poruszając rękami. Kiedy ramię jest w górze, chwytamy rękojeść kija i cofamy ramię wywierając delikatny nacisk. Kiedy ramię będzie na wysokości biodra, puszczamy rękojeść i znów unosimy ramię, ciągnąc kij. Kiedy wypadniemy z rytmu najlepiej wznowić marsz od ciągnięcia kijów. Kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, powinniśmy poprosić o konsultacje trenera. To niewielki wydatek, dzięki któremu nasz wysiłek będzie efektywny.
Zapraszamy do lasu

Las jest wydaje się naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność – dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze…

Nie dziwi więc, że, szczególnie w czasie wakacji, w niektórych lasach można spotkać więcej osób spacerujących z kijami niż bez. Leśnicy już dawno zauważyli, że, stawiając na nordic walking, przyciągną do lasów więcej turystów, więc tworzą kolejne ścieżki do uprawiania tego sportu oraz organizują imprezy dla jego miłośników. Dziś trudniej znaleźć nadleśnictwo, gdzie nie ma specjalnej trasy, niż takie, gdzie one są. Wiele, jeśli nie większość, oznakowana jest tablicami zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami nordic walking. Na tablicach znajdują się mapy oraz wskazówki dotyczące techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych tego sportu. Informacje na temat tras i planowanych imprez można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji, nadleśnictw oraz w serwisie Czaswlas.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyniki Konkursu

Wyniki Konkursu

Konkurs „100 choinek na 100 numer Wieści z Lasu" rozstrzygnięty

 

 

Potwierdzenie odebrania nagrody (9-12.12.2013)

Jeżeli znalazłeś się na poniższej liście finalistów, koniecznie skontaktuj się z nami. Potwierdzenia odbioru nagrody należy dokonać wyłącznie do 12 grudnia do godz. 14.30 pod nr tel. 62/ 747-23-19 lub osobiście w Sekretariacie Nadleśnictwa Jarocin podając dane osobowe, tj. imię, nazwisko, wiek, dokładny adres zamieszkania oraz telefon kontaktowy.

 

Jak odebrać nagrodę?

Odbioru nagród można dokonać w Nadleśnictwie Jarocin w dniach od 17 do 19 grudnia w godz. od 8.00 do 14.30 w pokoju nr (9). Należy mieć przy sobie ważny dokument tożsamości. W przypadku nieodebrania nagrody we wskazanym terminie, przejdzie ona na własność Organizatora, a zwycięzca traci możliwość o jej ubieganie się.

 

Lista finalistów:

1. Adamkiewicz Wiktoria
2. Adamski Tomasz
3. Bajaczyk Julia
4. Banaszak Adrian, Michał
5. Bartczak Jakub
6. Biegański Krzysztof
7. Bielerzewska Dagmara
8. Bigos Tomasz
9. Błaszczyk Klaudia
10. Błaszczyk Zofia, Maciej
11. Boruta Bartosz
12. Burchacki Jakub 
13. Deichsler Igor
14. Dylak Anna
15. Dzierla Katarzyna
16. Fajka Sławomir
17. Florczyk Maja, Mikołaj, Miłosz
18. Genderka Szymon
19. Genstwa Dorota
20. Gomułka Sandra
21. Gralka Ola
22. Grodzka Aleksandra
23. Hałas Franciszek
24. Herka Joanna
25. Humpa Julia
26. Hybiak Mariusz
27. Idziaszek Zofia
28. Jankowiak Bartosz
29. Jankowska Amelia
30. Jańczak Jakub
31. Józkowiak Dominik
32. Kacała Maciej
33. Kaczmarek Matylda
34. Kaliński Miłosz
35. Karolczak Agata
36. Kiełbowski Paweł
37. Kościańska Aleksandra
38. Kozłowska Kamila
39. Król Wojciech
40. Kubiak Mikołaj
41. Kuropka Adam
42. Kurzawa Maciej
43. Kusiak Zuzanna
44. Langner Mateusz
45. Lewandowicz Maria
46. Ławniczak Wojciech
47. Łazińska Michalina
48. Łączny Zofia
49. Maciejewski Mateusz
50. Marcisz Ewa
51. Marczewski Hubert
52. Masztalerz Zuzanna
53. Matuszak Michalina
54. Michalak Justyna
55. Michalska Agata
56. Mikołajczak Daniel
57. Mikołajczak Mikołaj
58. Mizerna Julia
59. Molecki Michał
60. Morgiel Olimpia
61. Mrówczyńska Marlena
62. Muszyńscy Jan, Juliusz
63. Nabzdyk Joanna
64. Nadobny Jakub
65. Namysłowska Oliwia
66. Nowak Julia
67. Nowicka Anastazja
68. Olszewska Tatiana
69. Ostojski Jakub
70. Pańczak Natalia, Kamil
71. Piotrowski Bartosz
72. Przybylska Aleksandra 
73. Ratajczak Eryk
74. Robak Antoni
75. Rzepa Karolina
76. Seiler Mateusz
77. Sikorski Antoni
78. Smolarek Dorota
79. Sopniewscy Gracjana, Denis, Vanessa
80. Starosta Karolina
81. Suś Aleksander
82. Szcześniak Antoni
83. Szulc Julia
84. Szymczak Joanna
85. Szymkowiak Lena
86. Tomczak Aleksandra
87. Tomczak Wiktor
88. Walczak Aleksandra
89. Wardeński Kacper
90. Wasielewska Amelia
91. Wawrzynkiewicz Weronika
92. Wesołek Klaudia
93. Wolsztyniak Jakub
94. Woźniak Julia
95. Wyduba Kornelia
96. Wyrwas Jonasz
97. Zielińska Paulina
98. Zielonka Oliwia
99. Zięńciak Bartosz
100. Zygmunt Martyna

 

UWAGA!

Drzewka będą wycinane etapowo, jeżeli jednak ktoś ze zwycięzców będzie chciał odebrać swoją wygraną wcześniej, proszę pytać osobiście o dostępność choinek w budynku nadleśnictwa pok. nr 9.

 

Wszystkim Państwu, a w szczególności dzieciom, serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w konkursie oraz włożony trud. Cieszymy się że jesteście z nami już tyle czasu. Prac które do nas dotarły było ponad 200. Miejmy nadzieję, że zielone drzewka, które Państwo odbierzecie będą cieszyły oko przez cały okres Świąt, a wypełniający domy zapach świerka będzie nam przypominał, że lasy są naszym wspólnym dobrem o które troszczą się leśnicy, ale i o które musimy zadbać my wszyscy. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.