Asset Publisher Asset Publisher

Return to Full Page

Przepis na kaczkę

Sezon polowań na kaczki trwa w najlepsze. W Polsce obowiązującym aktem prawnym określającym okres polowań na zwierzęta łowne (m.in. daniele, sarny dziki, muflony , bażanty, kaczki etc.) jest Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 marca 2005r (Dz. U. Nr 48, poz. 459) na podstawie art.44 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995r Prawo łowieckie (Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz372, z późn. zm.). I tak okres polowań na kaczki w tym: krzyżówki, cyraneczki, głowienki i czernice jest wyznaczony od 15 sierpnia do 21 grudnia. Dzikie ptactwo od wieków było i jest nieodłącznym elementem staropolskiej wykwintnej kuchni.

Kaczki spotkamy blisko okolic rzek, stawów, jezior, podmokłych łąk z porastającą je olszyną. W okresie późnej jesieni spotkamy je również przy dużych zbiornikach wodnych. Mimo, że kaczki są ptakami przelotnymi i odlatują w październiku, to niektóre z nich pozostają w Polsce na zimę. Dzieje się tak wówczas, gdy znajdują one odpowiednie warunki do życia w tym niekorzystnym pogodowo dla nich okresie. Rodzaj polowań jest już kwestią bardziej złożoną. Indywidualne lub zbiorowe są podyktowane w dużym stopniu m.in. topografią terenu i porą roku. Mogą odbywać się z łódki, z podchodu, na przelotach, zlotach (szczególnie wieczornych przed zachodem słońca) i sadach, z krykuchą, z bałwankiem i z naganką. Myśliwi mogą strzelać do kaczek tylko, gdy te znajduje się w powietrzu, a Regulamin łowiectwa zaznacza także, że strzelanie do pływającego po wodzie ptaka jest zabronione.

Ok. tyle po krótce o zasadach związanych z polowaniem, przejdźmy zatem do walorów estetycznych i kulinarnych. Mięso dzikiego ptactwa jest twardsze od drobiu ze względu na występujące w nim grubsze włókna dlatego po uboju musi ono dojrzewać w zależności od gatunku od kilku do kilkunastu dni.  W przypadku dzikiej kaczki mięso te kruszeje ok. 10 dni. Charakteryzuje się specyficznym zapachem, ciemnym kolorem i lekko kwaskowym smakiem.

Kaczka z jabłkami – składniki:

- 1 dzika kaczka, można zastąpić zwyczajną o masie ok. 2 kg,

- 5 kwaśnych jabłek,

- sól, pieprz (wg uznania),

- cukier 1 łyżka (do jabłek na przybranie),

- 6 łyżek suszonego majeranku,

- masło oraz olej do posmarowania naczynia, formy,

- 2x kostka rosołowa,

- 5-7 łyżek miodu,

- 2 łyżki brązowego cukru. 

Na wstępie dodam, że mój przepis nie wymaga w swym składzie podrobów z kaczki, dlatego nie będą one nam dziś potrzebne. Warto również dzień wcześniej „wykąpać' kaczkę w osolonej wodzie, mięso wówczas wystarczająco skruszeje, a przy tym naciągnie odrobinę soli. Następnego dnia kaczkę myjemy i co ważne staramy się wytrzeć do suchości. Pamiętajmy, że tworzącego się wywaru w trakcie jej pieczenia będzie przybywało. Następnie mieszamy masło z kostką rosołową, pieprzem, solą i 2 łyżkami majeranku do uzyskania jednolitej kremowej masy, którą następnie nacieramy wnętrze kaczki oraz jej tuszkę z zewnątrz. Zabezpieczy to skórkę przez przypaleniem i nada mięsku delikatności. W następnej kolejności zabieramy się za jabłka. Te obieramy ze skórki, pozbywamy się gniazd nasiennych i kroimy je w ćwiartki lub drobniej (wg. uznania). Pamiętajmy by pozostawić 2 szt. do przybrania na talerz. Wszystkie jabłka prószymy majerankiem. Tak przygotowanymi jabłkami nadziewamy kaczkę. Powstały otwór do brzuszka kaczki, zaślepiamy wykałaczkami (metoda alternatywna dla zaszywania tuszki nićmi). Tak nafaszerowaną kaczkę układamy w wysmarowanym tłuszczem naczyniu lub garnku. Na koniec dookoła obkładamy ją jeszcze jabłkami które nie zmieściły się w jej wnętrzu. Z zewnętrzną skórkę smarujemy miodem. Nada on jej chrupiący słodkawy smak oraz piękny ciemno-brązowy kolor. Piekarnik nagrzewamy do temperatury ok 220-230 st. C. Mięso pieczemy ok. 45 min. Po tym czasie kaczkę obracamy by zarumienić również jej spód na ok 40 min. Następnie zamykamy naczynie (garnek) pokrywą, zmniejszamy temperaturę do ok. 180-190 stopni i pieczemy ją jeszcze przez 2 godziny. Ważne by w trakcie pieczenia tuszkę regularnie podlewać wytworzonym podczas jej obróbki termicznej wywarem (sosem z naczynia). Pieczenie może się skrócić jeżeli cała kaczka jest mniejsza. Pod koniec pieczenia (na 15 min przed wyciągnięciem kaczki) dwa jabłka które zostawiliśmy wcześniej, teraz obieramy ze skórki, pozbywając się gniazd i pestek. Kroimy w poprzek na dwie równe części. Ich wierzch posypujemy brązowym cukrem i wkładamy do rozgrzanego piekarnika z kaczką. Oba jabłka posłużą nam na udekorowanie talerza dodając dodatkowych walorów smakowych. Po 10-15 min kiedy jabłka nam się już upiekły, a cukier na ich powierzchni skarmelizował, wyjmujemy kaczkę z piekarnika i naczynia. Oddzielamy udka, skrzydełka i piersi. Układamy je na talerzach. Kaczkę podajemy na kilka sposobów:  z zapieczonymi ziemniakami, kaszą, kluskami lub tak jak ja z pyzami na parze. Całość można polać wytopionym wcześniej tłuszczem (wedle uznania). Na talerz możemy dodać do pieczeni również łyżkę konfitur ze śliwek które podkreślą jeszcze bardziej wyjątkowy smak mięsa.

Teraz pozostaje już tylko delektować się znakomitym smakiem własnoręcznie upieczonej kaczki – Smacznego!