Asset Publisher Asset Publisher

Plener malarski w OEL w Czeszewie

I plener malarski w OEL w Czeszewie

 

Uroczysko Warta w pastelach

czyli o tym jak minęły pierwsze warsztaty malarskie na terenie i  w okolicach OEL w Czeszewie

 

     Pod koniec lipca Ośrodek Edukacji Leśnej „Centrum zarządzania łęgami" w Czeszewie zamienił się na kilka dni w centrum malarstwa. Gościliśmy wówczas artystów malarzy i rysowników, na pierwszym takim plenerze rysunkowo-malarskim .

     Pierwszego dnia niestety pogoda nie dopisała. Po oprowadzeniu gości po rezerwacie i ośrodku edukacji, zajęcia plenerowe odbyły się w zabytkowym tarasie widokowym budynku edukacji. Nie przeszkodziło to jednak w możliwości uchwycenia pięknej panoramy okolicznych lasów i łąk zalewowych. Na szczęście w drugim dniu warsztatów, pogoda była już o wiele łaskawsza. Mogliśmy spokojnie przespacerować się ze sztalugami i pędzlami w dłoniach, nad wyjątkowy plener, śródleśnych starorzeczy i lasów łęgowych. Tak artyści oddali się kontemplacji przyrody oraz próbom przelania odebranych bodźców i własnych uczuć na płótna.

W trzecim dniu kiedy to ręce malarzy i rysowników oswoiły się na dobre z otaczającą wszystkich i wszechobecną niemal dziką przyrodą – powstało jeszcze najwięcej prac. W tym dniu odbyła się również wycieczka krajoznawcza po okolicy. Na trasie wyprawy znalazły się takie perełki jak: Kościół Ewangelicki w Miłosławiu, dawna siedziba leśnictwa obecnie gościniec Darz Bór, granica prusko-rosyjska w Borzykowie czy muzeum regionalne w Pyzdrach. Uff, ten dzień był naprawdę pełen atrakcji i tylko żal, że trwał tak krótko - albo to czas wówczas biegł szybciej, niż zwykle?

W ostatnim dniu artyści po spakowaniu się i przekazaniu owoców swojej pracy do OEL, pożegnali się z nami i rozjechali do swoich domów.

Plener uważamy za bardzo udany. Był pierwszym i mamy nadzieję, że nie ostatnim tego typu w progach czeszewskiego ośrodka. Chcemy i dołożymy wszelkich starań, aby tego rodzaju imprezy odbywały się już cyklicznie w krajobrazie przepełnionym zapachem lasu, widokiem wijących się starorzeczy, wśród śpiewu i odgłosów mieszkańców uroczyska Warta.

     Wszystkie prace możecie Państwo oglądać od 1 września do końca listopada br. na ścianach OEL w Czeszewie. Jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami 61 438 31 21 lub 606 759 226 oraz pod adresem oel.czeszewo@poznan.lasy.gov.pl. Serdecznie zapraszamy.