Asset Publisher Asset Publisher

Mistrzostwa Polski MTB - Żerków 2013

W dniach 4-7 lipca w Żerkowie zawrzało od emocji sportowych

 

 

Mistrzostwa Polski MTB XCO XCE - Żerków 2013 r

Czyli rowerem przez "Szwajcarię Żerkowską"

 

 

     Ogromne emocje sportowe towarzyszyły w dniach 4-7 lipca br. na Ziemi Żerkowskiej (14 km od Jarocina), gdzie miały miejsce Mistrzostwa Polski MTB w kolarstwie górskim. To jedna z najważniejszych imprez tego typu w naszym kraju. Wydarzeniu towarzyszył szereg iwentów dodatkowych, koncerty znanych gwiazd (Doda, Mezo) oraz czterodniowe piknikowanie wśród urokliwych terenów Szwajcarii Żerkowskiej. Organizatorem mistrzostw był klub kolarski Superior MTB Energy Team z siedziba w Środzie Wielkopolskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Joanna Mucha -Minister Sportu i Turystyki, Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Piotr Florek – Wojewoda Wielkopolski, Marek Woźniak - Marszałek Woj. Wlkp., Krzysztof Schwarz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Jarocin oraz Mikołaj Szymczak – Starosta Powiatu Jarocińskiego. 

     Szwajcaria Żerkowska (obszar chronionego krajobrazu) to teren wyjątkowy. Przeważająca jego część wpisuje się w granice utworzonego w 1994 roku Żerkowsko- Czeszewskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w celu ochrony obszaru o charakterze naturalnym idealnego dla zapewnienia społeczeństwu warunków wypoczynku i aktywnej turystyki w tym rowerowej. Okolice Żerkowa charakteryzują się bardzo urozmaiconą rzeźbą terenu, liczne wzniesienia morenowe, bogata szata roślinna i występowanie rzadkich gatunków zwierząt i roślin, zostało docenione prze twórców tras rowerowych maratonu. Dodaje Krzysztof Schwarz Nadleśniczy „zapraszamy do rywalizacji wśród drzew, w cieniu wysokich sosen, na pagórkach Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Licząca 4200 m pętla sportowa dostępna jest dla każdego rowerzysty tak jak Lasy Państwowe dostępne są dla ogółu społeczeństwa przez cały rok".

     Komentuje Joanna Mucha – Minister Sportu i Turystyki „mistrzostwa to także duże wyróżnienie i niepowtarzalna okazja dla samych zawodników do sprawdzenia swoich możliwości przed kolejnymi sportowymi wyzwaniami". Wydarzenie skupiło sporą rzeszę uczestników i śledzących uważnie dokonania sportowców kibiców.  Dodaje Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego „Ta olimpijska konkurencja kolarska – dzięki kolejnym międzynarodowym sukcesom, odnoszonym przez Maję Włoszczowską, jej koleżanki i kolegów, systematycznie rozwija się w naszym kraju i swym zasięgiem obejmuje niemal całą Polskę". Wśród mężczyzn biorących udział w maratonie wyróżnić należy, Wicemistrza Świata w kat. U23 i uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Londynie Marka Konwę. To nie przypadek, że na listach startowych pojawiły się najgorętsze nazwiska  kategorii U23 i juniorów, ponieważ zawody te były eliminacją do Mistrzostw Świata, które już na przełomie sierpnia i września odbędą się w RPA.

     Harmonogram wydarzeń był bardzo bogaty. W pierwszym dniu (04.07 / czwartek) w wyścigu na trasie Mistrzostw Polski MTB XCO o Puchar Prezesa PZKol walczyły grupy młodzików i juniorów młodszych. W drugim dniu wydarzenia odbywały się oficjalne treningi na trasach XCO i XCE, prezentacje Teamów w miasteczku zawodów oraz runda eliminacyjna wyścigów w formule XCE (Open mężczyzn i Open kobiet). Słonecznej sobocie towarzyszył natomiast szereg imprez rodzinnych: liczne konkursy, otwarcia stref dla najmłodszych, wesołego miasteczka dla dzieci, prezentacje stoisk firm rowerowych, wyścigi sztafet drużynowych oraz wspólny Rodzinny Rajd Rowerowy po pętli. Wieczór obfitował w muzyczne emocje. Największymi hitami oraz show swą uwagę skupiła piosenkarka Doda, śpiewając swoje największe hity rozgrzewała tłumy do czerwoności.

     Największe emocje na, które czekali chyba wszyscy bo wyścigi juniorek i juniorów oraz zawodników w kategorii U23 i elit kobiet oraz mężczyzn – odbyły się w niedzielę 7 lipca. A tak plasowały się miejsca w poszczególnych grupach:

W juniorkach triumfowała Rita Malinkiewicz, wyprzedzając o prawie 2 min multimedalistkę żerkowskich Mistrzostw – Elżbietę Figurę (2 srebrne i 1 brązowy medal). Podium trzecie uzupełniła Agnieszka Bal ze Skomielnej Białej. Wśród mężczyzn złoto wywalczył Łukasz Winiarski. Pozostałe miejsca uzupełnili: II dla Patryka Adamkiewicza (z poznańskiego Skórzewa), oraz III dla Piotra Konwy borykającego się z kilkoma awariami sprzętu rowerowego podczas wyścigu .

W kategorii elity mężczyzn jako pierwszy linię mety przekroczył Marek Konwa (z czasem 01:36:54) broniąc tytułu Mistrza Polski. Za nim drugą koszulkę wywalczył Piotr Brzózka, a jako trzeci na podium stanął Bartłomiej Wawak.

W elicie kobiet najlepsza okazała się Maja Włoszczowska, która po zeszłorocznej kontuzji pokazała znakomitą formę i przygotowanie (kończąc wyścig z czasem 01:22:29). Za nią na podium stanęły Katarzyna Solus-Miśkowicz orazAnia Szafraniec. Szczegółowe wyniki znajdziecie Państwo na stronie www.mtb2013.pl.

      Cieszymy się, że tegoroczne wydarzenie Mistrzostw Polski MTB w Żerkowie zainteresowało tak dużą grupę młodych sportowców, oraz kibicujących im przyjaciół i całych rodzin. Musimy pamiętać, że aktywne spędzanie wolnego czasu, czy zawodowo lub amatorsko jest doskonalą formą do poprawy naszej kondycji zdrowotnej, a co za tym idzie lepszego samopoczucia. Niepowtarzalne piękno i woń polskich lasów, które podczas wypraw tych pieszych i rowerowych nam towarzyszą, dostarczą Państwu z pewnością sił i energii do pokonywania codziennych „maratonów życia".

  

Tekst: WoJak, Foto. Dorota Ludwiczak