Asset Publisher
Ogólnopolski plener malarski - Czeszewo 2014 Nadleśnictwo Jarocin
Rezerwat przyrody stal się już po raz drugi planem do twórczych zmagań grupy artystów. W Centrum Zarządzania Łęgami w Wielkopolsce spotykają się miłośnicy sztuki aby przez kilka dni zaangażować się w dialog z naturą. Od 14 do 18 lipca 2014 odbył się plener malarski pod hasłem: Przyroda i woda.
Tegorocznej edycji udział wzięli: Dorota Budzich, Aneta Koszal, Iwona Maria Maciejewska, Zofia Malinowska, Barbara Piotrowska, Danuta Przydanek, Liza Przydanek, Dorota Siudowska, Halina Skindzier, ks. Jacek Toś oraz inicjatorka wydarzenia Julia Kaczmarczyk-Piotrowska.
Artyści promując zasadę pracy w plenerze, zamieszkali w gospodarstwie agroturystycznym „U Leny", gdzie odbywały się także warsztaty. Dominujące techniki w malarstwie to akwarela, olej, akryl, tempera i gwasz. Nie zabrakło sesji fotograficznych i rysunkowych. Grupa dzieci mogła uczestniczyć w zajęciach w zakresie wymienionych metod pracy oraz spróbować swych sił w technice monotypii, wykorzystując bodźce sensoryczne, malowanie palcami. Zastosowano odbicia roślin jako stempli z natury. Tematem tych zmagań były owady. Te dziedziny ćwiczeń plastycznych pomagają w rozwijaniu skłonności twórczych i odnoszą się do łączenia wyobraźni i natury. Doznania z zakresu synestezji sprzyjały rozmowom o kolorach, uczuciach i muzyce. W zakresie operowania barwami i struktura przeprowadzono zagadnienia: impastu i laserunku.
W połączeniu sztuki i przyrody odbywały się sesje botaniczne, na których studiowano budowę roślin i przenoszono swoje wrażenia na papier jako medium rysunkowe. W kształtowaniu treści zdolności manualnych odbył się warsztat zaplatania wianków i tworzenia korali z masy samoutwardzalnej. Plener został podzielony na różne etapy, obok zajęć artystycznych: twórcy, dzięki zaangażowaniu pracowników Nadleśnictwa Jarocin, mieli możliwość zobaczenia rezerwatu, przeprawy przez rzekę Watrę promem Nikodem, oraz posłuchać wykładu w zakresie treści strategicznych Ośrodka Edukacji Leśnej Centrum Zarządzania Łęgami w Czeszewie.
Nie zabrakło spotkań z artystą: Pani Halina Skindzier otwarła plener monograficzną opowieścią o sztuce. Obok szeroko zakrojonej promocji kultury plastycznej, uczestnicy mogli skorzystać z rowerów, groty solnej oraz kąpieli na basenie dbając o kulturę fizyczną. W przyszłości planowany jest program oparty na połączeniu zajęć w Ośrodku Hipoterapii i Rehabilitacji Konnej w Czeszewie.
Prezes Towarzystwa Wykorzystania Wód Termalnych i Walorów Naturalnych Ziemi Czeszewskiej Pan Wojciech Przybylski zaangażował się w artystyczne zmagania i brał udział w prowadzonych sesjach. Czwartego dnia malujący udali się na wycieczkę do Jarocina gdzie właśnie rozpoczynał się pierwszy dzień Jarocin Festiwal 2014.
Takie zmagania artystyczne, nie tylko wpływają na promocję regionu ale służą integracji i alternatywnym metodom spędzania czasu wolnego, gdzie sztuka staje się formą relaksu a przyroda zaspokaja potrzebę przeżywania piękna.
Program: Leśne przemiany oscyluje w kierunku połączenia wiedzy przyrodniczej i pracy artystycznej. Rezerwat "Czeszewski Las" oraz okolica, w którym odbywa się, spełnia i daje pełne spectrum popisu rozwijania uzdolnień twórczych i terapeutycznych. Atmosfera, nastrój oraz elastyczność różnorodnych dyspozycji pełniących funkcję stymulującą, pozwala na odważne i kreatywne odkrywanie indywidualnych norm i sposobów pracy. Stosowanie korekty dla całej grupy przez jej wszystkich członków kształtuje żywy dialog: artysty i odbiorcy. Wyrabia obraz własnych możliwości poprzez podejście: topograficzne i perspektywiczne.
Owocem spotkania jest wystawa poplenerowa w Galerii Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie, którą zobaczyć można do końca 2014 roku.