Zimowy czas w lesie

Poznaj ekspertów od zasypiania oraz dowiedz się jak zimą możemy pomóc zwierzętom w naszym otoczeniu.

Zima na dobre zadomowiła się w naszym otoczeniu, choć tego roku jest dość kapryśna. Różnice temperatur nie tylko na przełomach tygodni, ale nawet nocy i dni, są często znaczące. Nie wątpliwie przyczyniają się do tego zmiany klimatu. Ma to oczywiście swoje odbicie w świecie zwierząt tych dużych i tych najmniejszych. Zbyt szybko postępujące zmiany pogodowe mają raczej negatywny wpływ na biologię, kondycję i funkcjonowanie naszych zwierząt. Zbyt ciepłe dni podnosząc temperaturę ciał zwierząt, które przeszły wcześniej w głęboki sen zimowy, nie raz są wybudzane z zimowego snu. Kiedy to za kilka dni przychodzą niskie temperatury, a zwierzęta te nie mają szansy odbudować zapasów, by zasnąć po raz drugi. Jednym słowem lekko w tym świecie nie jest.

Czy możemy coś z tym zrobić? Jasne, od drobnych kroków zmniejszających codzienną emisyjność (tzw. ślad węglowy) mającą wpływ na globalne zmiany klimatu do doraźnej pomocy, chociażby w pomocy przy dokarmianiu ptaków. Poniżej przedstawiliśmy zasady jak to robić poprawnie, by im nie zaszkodzić.

 

Jak dokarmiać ptaki I OBLICZA LASÓW #13

 

 

Co jedzą i jak radzą sobie zwierzęta zimą w lesie? | OBLICZA LASÓW #115

 

Niektóre zwierzęta w tym niekorzystnym dla nich czasie zapadają w sen zimowy, który zależnie od gatunku i panujących warunków może przyjmować formę snu płytkiego, czasowego odrętwienia lub typowej hibernacji związanej ze snem głębokim. Poniżej przedstawiamy sylwetki wybranych zwierząt. Poznaj ich sposób na sen. Dowiedz się, czy niedźwiedź zasypia jak suseł, a które zwierzę musi „stanąć na głowie” by sobie pospać.

 

Eksperci radzą - Karmić, czy nie karmić… ptaki zimą? Oto jest pytanie | OBLICZA LASÓW #117

 

Świetnie! jeżeli przekonaliśmy Was do tego, by dokarmiać ptaki zimą, pomożemy Wam również zbudować dla nich "stołówkę". Przez ten etap przeprowadzą nas kolejni eksperci, którzy powiedzą jak zrobić karmnik dla ptaków? | Niepokorna stolarka #3