Asset Publisher Asset Publisher

Sadzimy 1000 drzew na minutę

W Nadleśnictwie Jarocin ruszyły społeczne akcje odnowieniowe i zalesieniowe.

 

 

 

     W akcji biorą w nich udział zainteresowane szkoły, przedszkola, fundacje, urzędy oraz pozostałe organizacje pożytku publicznego i nie tylko. Sadzimy przede wszystkim na powierzchniach po klęskowych, gdzie wichura z 2017 roku połamała i poprzewracała drzewa w pewnych fragmentach lasów kilku leśnictw. Drzewka sadzone są również w otoczeniu placówek edukacyjnych zagospodarowując zielone skwery przy budynkach, boiskach szkolnych i placach zabaw. Społeczeństwo chce mieć swój udział w budowaniu przyszłego drzewostanu. Jak tłumaczy jeden z uczestników akcji „to niezwykle ważne, aby lasów w naszym kraju nieustannie przybywało. A  jeżeli przy tym my normalni obywatele oraz użytkownicy leśnych ścieżek turystycznych, duktów leśnych oraz zbieracze potocznie zwanych płodów runa leśnego, mamy możliwość dołożyć w tym przedsięwzięciu swój pierwiastek – jest nam niezmiernie miło i daje nam to oczywiście bardzo dużą satysfakcję. Miło jest pozostawić coś po sobie przynajmniej dla kolejnego pokolenia”.

 

    

     W najbliższym czasie zaplanowano następujące akcje sadzeniowe z udziałem:

     - Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fidlera w Sławoszewie uczniowie kl. V, VI i VII;

     - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie;

     - Podopieczni i pracownicy Fundacji Ogród Marzeń w Jarocinie;

     - Południowa Oficyna Wydawnicza- Gazeta Jarocińska pracownicy wraz z najbliższymi rodzinami;

     - Pracownicy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Antonin;

     -  - Pracownicy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Taczanów;

     - dzieci z przedszkola „Słoneczko” w Kotlinie;

     - Grupa marketingowców z terenu RDLP w Poznaniu;

     - Pracownicy i przedstawiciele „DREWPAL”  Janków Pierwszy.

Aby dowiedzieć się jak poprawnie zasadzić swoje własne drzewko, zapraszam do obejrzenia poniższej grafiki oraz materiału wideo.

 

     Nie mniej zawsze przypominamy uczestnikom akcji, aby biorąc w rękę sadzonkę/młode drzewko zwracać szczególną uwagę na to by nie przesuszyć na wietrze lub słońcu systemu korzeniowego, oraz nie uszkodzić tych najdrobniejszych fragmentów korzeni tzw. włośników. Przy umieszczaniu dolnej części rośliny w wykopanym dołku (w myśl zasady zielonym do góry) należy pamiętać również o zasadzie zapobiegającej podwijaniu systemów korzeniowych. Źle umieszczony w glebie szczególnie podwinięty ku górze korzeń, będzie skutkował ostatecznie po 2-3 latach zamieraniem sadzonki. Drzewka po dokładnym udeptaniu ziemi wokół nich, zawsze powinny zostać obficie podlane wodą.

Jeżeli Was zainteresowaliśmy zapraszamy również do obejrzenia pozostałych prezentowanych poniżej materiałów edukacyjnych.