Asset Publisher Asset Publisher

#sadziMY las z prezydentem Andrzejem Dudą

Uwaga ruszyła akcja sadzenia lasu z Prezydentem Andrzejem Dudą - Zapraszamy po sadzonki już 26 kwietnia do biura Nadleśnictwa Jarocin

     Przyłączajac sie do ogólnopolskiej akcji "SadziMy" Nadleśnictwo Jarocin zaprasza już w najbliższy piątek 26 kwietnia w godzinach od 7:30 do 17:00 (lub do wyczerpania zapasów) po bezpłatny odbiór sadzonek drzew gatunków lipy drobnolistnej, wiązu szypułkowego, klona polnego oraz czeresni ptasiej.

 

Materiał wideo: Anna Kopras Fijołek - redakcja Gazety Jarocińskiej

 

     Zainteresowane osoby zapraszamy serdecznie do odbioru pojedynczego/maksymalnie dwóch drzewek na osobę (wymienionych wcześniej gatunków) z placu parkinfowego przy biurze Nadleśnictwa Jarocin (na tyłach budynku przy ul. T. Kościuszki 43, 63-200 Jarocin), po wcześniejszym zameldowaniu tego faktu w pok. nr 12 na piętrze biurowca (godz. 7:30-15:00) oraz w sekretariacie nadleśnictwa (godz. 15:01-17:00) . Przygotowaliśmy dla Państwa, aż 250 sztuk sadzonek (ilosć ograniczona), które wydajemy do wyczerpania zapasów. Sadzonki należy posadzić na własnym gruncie, aby móc później drzewko samodzielnie pielęgnować i podziwiać.

 

Charatkerystyka materiału:

Sadzonki które dla Państwa przygotowaliśmy to jednolatki. Pochodzą z produkcji kontenerowej, czyli posiadają korzenie w tzw. bryłce zmikoryzowanej (dla lepszego przyjęcia się w gruncie).

- lipa drobnolistra ok. 20 cm wysokości, to gatunek drzewa który potrafi osiągać wys. ok. 30 m i pierśnicę 2m. Wymagania glebowe umiarkowane, najlepiej odpowiadają jej świeże i żyzne gleby piaszczysto-gliniaste. Ocienienie znosi dość dobrze, może rosnąć nawet pod okapem świerka i jodły. Nie cierpi od mrozów i przymrozków wiosennych, jest najbardziej mrozoodpornym gatunkiem lip. Dzięki obfitemu opadowi liści i dobremu ich rozkładowi oraz silnemu ocienieniu gleby, wywiera na nią korzystny wpływ. Odnawia się łatwo z samosiewu.

- klon polny ok. 40 cm wysokości, to gatunek drzewa dorastajacy do 12 m wysokości i osiagajacy grubość pierśnicy 30-60 cm. System korzeniowy niegłęboki. Wymagania glebowe ma mniejsze od klonu pospolitego, natomiast klimatyczne większe — wymaga więcej ciepła, jest odporny na suszę. Rośnie powoli, znosi ocienienie i daje odrośle z pnia.

- wiąz szypułkowy ok. 40 cm wysokości. Ten gatunek dorasta do 30 m wysokości i pierśmicy 1 m. System korzeniowy ma głęboki. Wytwarza korzeń palowy  i silne korzenie boczne, idące głęboko w glebę. Jest więc drzewem odpornym na wiatry. Ma duże wymagania w stosunku do gleby; dobrze rośnie na glebach zasobnych, a zwłaszcza w dolinach rzek i dobrze znosi niedługie (do 20 dni) zalewy. Gatunek cienioznośny, światła potrzebuje niewiele, jest odporny na mrozy, od przymrozków nie cierpi, rośnie szybko. Rozmnaża się z nasion, daje także odrośle z pnia; odrośle korzeniowe wytwarza rzadko (po zranieniu korzeni).

- czeresnia ptasia zwana także czereśnią dziką lub trześnią ok. 40 cm wysokości. Drzewo dorasta do 20 m wysokości. Od tego gatunku pochodzą liczne jej domiany owocowe. Jest światłożądna, ma bardzo duże wymagania co do gleby, a małe co do wilgotności. Drzewo kwitnie w kwietniu i maju, pokrywając się białymi kwiatami.  Z nich powstają kuliste, ciemnoczerwone owoce, które nie są tak smaczne jak czereśnie, które rosną na drzewach w sadzie. Owoce są bardzo gorzkie i mniejsze od nam znanych czereśni, dlatego głównie stanowia pokarm dla ptaków.

  

Inicjatorem akcji jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Jej celem jest szerokie zaangażowanie obywateli w pozytywne dla klimatu, środowiska i przyrody działanie, jakim jest sadzenie drzew. Na Zachecamy wszystkich do uczestnictwa. Leśnicy w całej Polsce przygotowali dla zainteresowanych co najmniej 100 tys. sadzonek.

 

    

Tego samego dnia, 26 kwietnia, uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokona prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą weźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu. W wydarzeniu obok pary prezydenckiej uczestniczyć będą m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90 proc. całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno - tworzący domy również dla nas.

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo.

 

__________________________________________________________________________________________________

Informacyjnie wspierają nas: