Wystawa gołębi pocztowych okręgu Kalisz

Zapraszamy Państwa, a szczególnie najmłodszych gości na stoisko Lasów Państwowych

Zarząd Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Jarocinie oddział 096 organizuje w dniach od 29 listopada do 1 grudnia 2024 wystawę gołębi pocztowych na obiekcie Jarocin Sport. Podczas wystawy planuje się pokaz około  200 ptaków różnych gatunków w zależności od zgłoszeń wystawców. Wystawa wzorowana będzie na wydarzeniach takich jak Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie organizowana przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych które odbywały się w  Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, Warszawie czy Poznaniu. 

Nie zabraknie tam i nas. W niedzielę 1 grudnia zapraszamy najmłodszych do wzięcia udziału w warsztatach budowy ptasich domków i karmników. Ilość miejsc w warsztatach jest ograniczona (decyduje kolejnosć przybycia). Szukajcie nas pod szyldem Nadleśnictwa Jarocin.

Głównym celem wystawy jest promowanie hobby o gołębiach pocztowych wśród dzieci, młodzieży czy dorosłych. W celu szerzenia wiedzy o gołębiach pocztowych, Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych w Jarocinie ogłosi w szkołach i przedszkolach z terenu Gminy Jarocin w miesiącu wrześniu 2024 r. konkurs plastyczny „GOŁĘBIE POCZTOWE NA ZIEMII JAROCIŃSKIEJ ”. Wręczenie nagród nastąpi w dniu 2 grudnia podczas wystawy.

Podobne wystawy w kraju przyciągają kilkutysięczną ilość osób zwiedzających. Wystawa skierowana jest do szerokiej ilości grupy odbiorców zainteresowanych różnymi dziedzinami przyrody.  Każdy będzie mógł się dowiedzieć jak inteligentnymi ptakami są gołębie.

Biorąc pod uwagę rys historyczny Hodowla Gołębi pocztowych na Ziemi Jarocińskiej znana była już od dawna, rozpowszechniana głównie przez szlachtę i kupców, a później przez wojsko. Pierwsze ramy organizacyjne  powstały na terenie jarocińskich koszar w 1923 r. w 70 pułku piechoty, gdzie działało wojskowe koło hodowców gołębi pocztowych. Inicjatywa założenia  cywilnego towarzystwa hodowców gołębi pocztowych w Jarocinie wyszła od ppłk. Terleckiego i kpt. Zuske. Jarocińskie koło zostało zarejestrowane w DOK VII w Poznaniu w 1928 r. jako THGP „RUCH” – VII- 59- 31. Inicjatorem towarzystwa i długoletnim sekretarzem THGP w Jarocinie był Florian Mikuła (1897-1943) a skarbnikiem Franciszek Regulski. Radami i wskazówkami służył znany hodowca gołębi pocztowych Massek a nabywano gołębie u najlepszych hodowców śląskich np. dr Najducha, Thymana, Ipty i Maciejewskiego. W 1931 r. jarocińskie koło zostało przyjęte do ogólnego Związku THGP. W tym roku koło liczyło 20 członków a stan zarejestrowanych gołębi wynosił 101 szt. A w 1932 r. 240 szt. Znanymi hodowcami gołębi pocztowych wówczas byli m.in. F. Mikuła, J.  Kłobusiński, F. Regulski, dr. L. Idaszewski. Gołebie F. Mikuły zajęły I miejsce w 1932 r. na lotach na odległość 150 km. W 1932 r skład Zarządu THGP „RUCH” w jarocinie tworzyli: prezes – burmistrz E. Rogalski, sekretarz – F. Mikuła, skarbnik – F. Regulski.Koło nawiązało współpracę z pleszewskim kołem THGP, które zostało założone  w 1929 r. przez Ciesielskiego i Tomczaka. Jednakże historia toczy się dalej a Zarząd Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Jarocinie Oddział Jarocin  jest  nadal wspaniałą  Organizacją zrzeszającą przemiłych oddanych ludzi z wielką pasją  do hodowli gołębi, potrafiącą zjednoczyć wielu nowych miłośników ptactwa. Najlepszą sentencję całej naszej działalności przedstawił św. Pamięci  mgr J. Paterski., „Spoglądając w przeszłość snuć można wiele refleksji wśród których jedna jest najważniejsza, a mianowicie, że to co organizacja osiągnęła to efekt koleżeńskiej współpracy wszystkich jej członków” –  dodającm przy tym rozwój i rozpowszechnianie wspaniałym  wynikami ziemi Jarocińskiej na szczeblach rejonu oraz w kraju. 

Patrząc na tak bogatą historię hodowli gołębi na Ziemi Jarocińskiej zorganizowanie wystawy to nasz patriotyczny zaszczyt a zarazem okazja do rozpowszechnienia wiedzy na temat ptactwa i przyciągnięciu jak największej ilości zwiedzających.