Jak się chronić przed kleszczami

Sezon na złapanie kleszcza nadal trwa. O tym jak się zabezpieczyć i postępować z tymi pasożytami w niniejszym artykule.

Ochrona przed kleszczami

Istnieją dwie podstawowe metody ochrony przed kleszczami: nieswoiste i swoiste. Do metod nieswoistych zaliczamy te działania, które mają na celu ochronę naszej skóry przed ukąszeniem przez kleszcza. Do metod swoistych zapobiegania należy szczepienie. Niestety, istnieje szczepienie przeciwko tylko jednej chorobie przenoszonej przez kleszcze – odkleszczowemu zapaleniu mózgu.

 

Osłanianie skóry

Jedną z podstawowych metod ochrony przed tymi owadami jest zabezpieczanie skóry podczas pobytu na terenach, na których spodziewamy się obecności kleszczy. Skórę należy szczelnie osłonić ubraniem – powinniśmy posiadać długie rękawy, długie nogawki, wysokie skarpety, które naciągamy na nogawki oraz buty z wyższą cholewką. Nasze ubranie może mieć jasny kolor. Nie spowoduje to że będziemy dla kleszczy niewidoczni lub je odstraszymy, lecz dzięki temu łatwiej i szybciej go zauważymy na własnym ciele.

 

Przejdź do ciekawych infografik klikając na ponizszy zielony kafel >>>

 

 Kleszcze nie żyją na drzewach, lecz głównie w trawie i na krzewach, przenoszą kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę, a ich ukąszenie jest bezbolesne.

 

Stosowanie repelentów

Repelenty to środki odstraszające niepożądane organizmy, w tym wypadku kleszcze. Główne związki chemiczne, które stosujemy do odstraszania tych pajęczaków to DEET oraz permetryna. Preparatu zawierające DEET (dietylotoluamid) rozpyla się na ubranie i odsłoniętą skórę, z wyjątkiem skóry twarzy. Permetryną natomiast należy spryskiwać tylko i wyłącznie ubranie. Poprzez kontakt z tą substancją kleszcze zostają zabite. DEET dodatkowo będzie chronila nas przed komarami, oraz strzyżakami jelenimi. Przypominamy że nie jest to zdrowe i do końca obojętne dla naszego organizmu. Dodamy, że jakosć tych środkow spada, gdzy te zmywają się razem z naszym potem.

 

Kontrolowanie skóry

Po każdym powrocie z obszaru, na którym mogą występować kleszcze, powinniśmy dokładnie obejrzeć całą skórę. Miejsca, do których najchętniej przyczepiają się te owady to pachy, pachwiny, skóra za małżowinami usznymi, fałdy skórne, ale kleszcze mogą także żerować w innych miejscach. Pamiętaj o tym że kleszcze starają sie zawsze wybierać okolice naszego ciała, gdzie skóra jest najcieńsza i najdelikatniejsza.

 

Nie zapomnij o naszych pupilach

Należy pamiętać, że nasze zwierzęta domowe, które również mogą być ukąszone przez kleszcze, potrafią zawlec je do mieszkania. Dlatego też powinniśmy regularnie kontrolować ich skórę, sierść i mechanicznie usuwać pasożyty. W walce z kleszczami pomogą bez wątpienia dobrej jakości dodatkowe obroże, które regularnie uwalniają na ciało naszego pupila substancje odstraszające kleszcze. Obroże działają sezonowo.

 

O samych kleszczach opowie również Państwu Maciej Chromy w materiale filmowym pt. "Jak uchronić się przed kleszczami?" | w serii Oblicza lasów #25